
Znaki Roku Jubileuszowego
Paweł Urbańczyk OCD
HASŁO JUBILEUSZU ROKU 2025
Hasło przewodnie Jubileuszu Roku 2025 brzmi: Pielgrzymi nadziei. Rozpoczął się on 24 grudnia 2024 roku wieczorem otwarciem w Bazylice Watykańskiej Drzwi Świętych. Zakończy się natomiast 6 stycznia 2026 r. Sens Jubileuszu, który jest jednocześnie pogłębieniem powyższego hasła, papież Franciszek zawarł w specjalnej bulli papieskiej ogłaszającej Jubileusz Roku 2025 zatytułowanej Spes non confundit – Nadzieja zawieść nie może.

LOGO JUBILEUSZU ROKU 2025
Logo wybrane na Rok Święty przedstawia cztery stylizowane i pełne wdzięku postacie w czterech kolorach, które przypominają odcienie tęczy: czerwony, pomarańczowy, zielony i niebieski. Czerwień symbolizuje miłość, pasję i dar z siebie, ofiarę Chrystusa i Jego bezgraniczną miłość do ludzkości, ale także ogień Ducha Świętego i Jego moc, która ożywia chrześcijan. Pomarańczowy wyraża radość, witalność i entuzjazm, światło, które oświetla drogę wiary. Zielony jest powszechnie uznawany za kolor nadziei, wzrostu i odrodzenia. Wreszcie, niebieski symbolizuje wiarę, pokój i spokój, przypomina niebo i duchowość oraz zachęca do kontemplacji i modlitwy.
Cztery postacie reprezentują całą ludzkość, z jej różnicami i podobieństwami. Postacie te obejmują się nawzajem, wyrażając solidarność i braterstwo, które powinny zjednoczyć narody świata. Przewodzi im czerwona postać, trzymająca się krzyża utworzonego przez czarną, zakrzywioną linię, która na dole jest zakończona kotwicą. Krzyż nie jest sztywny, nie jest statyczny, ale zakrzywia się w kierunku ludzkości, jakby chciał ją objąć. Znaczenie tego symbolu w logo Jubileuszu jest jasne: właśnie w najtrudniejszych chwilach musimy polegać na kotwicy, która zapewni nam bezpieczeństwo i zagwarantuje zbawienie, a która kotwica byłaby lepsza od Krzyża, symbolu Chrystusa i Jego nieskończonej miłości do nas wszystkich? Obecność małych, wzburzonych fal w dolnej części logo potwierdza istnienie niebezpieczeństw i przeszkód, tych osobistych perypetii i wydarzeń na świecie, które sprawiają, że życie każdego z nas nie zawsze jest łatwe.
Aby wybrać logo, zorganizowano międzynarodowy konkurs, w którym wzięło udział 294 uczestników z 48 różnych krajów. Konkurs był skierowany nie tylko do grafików i projektantów, ale do każdego, kto chciał wnieść swój wkład, przesyłając własną propozycję. Pojawiło się również wiele odręcznie narysowanych projektów przez dzieci, a grupa wiekowa uczestników wahała się od 6 do 83 lat. Ostatecznie trzy projekty, które przeszły do ostatecznej selekcji, zostały przedłożone papieżowi Franciszkowi, aby mógł wybrać ten, który uznał za najbardziej odpowiedni.
Zwycięzcą został Giacomo Trevisani, młody grafik z Apulii, który wyjaśnił swój wybór graficzny i poszukiwania stojące za stworzeniem logo następującymi słowami: „Wyobraziłem sobie ludzi wszystkich kolorów, poruszających się ze wszystkich części ziemi w kierunku wspólnej przyszłości i w kierunku krzyża, którym jest sam Jezus. Wyobraziłem sobie papieża prowadzącego ludzkość za pomocą krzyża, który staje się kotwicą, a my trzymamy się go, symbolizując pielgrzymów wszystkich czasów”.
Odpowiedni sztandar, aby poprowadzić chrześcijan na całym świecie i całą ludzkość przez ten rok jubileuszowych wydarzeń i inicjatyw plenarnych, aby spróbować uczynić nasz świat lepszym miejscem dla następnych pokoleń, oświeconych nadzieją i uspokojonych Bożą miłością i obietnicą.
MODLITWA JUBILEUSZU 2025
Ojcze, który jesteś w niebie,
niech wiara, którą nam dałeś
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
naszym Bracie,
i płomień miłości
rozlany w naszych sercach przez Ducha Świętego,
obudzą w nas błogosławioną nadzieję
na przyjście Twojego Królestwa.
Niech Twoja łaska przemienia nas
w pracowitych siewców ewangelicznych ziaren,
które będą zaczynem ludzkości i kosmosu,
w ufnym oczekiwaniu
nowego nieba i nowej ziemi,
gdy moce Zła zostaną pokonane,
a Twoja chwała objawi się na wieki.
Niech łaska Jubileuszu
ożywi w nas, Pielgrzymach nadziei,
pragnienie dóbr niebieskich
i rozleje po całej ziemi
radość i pokój
naszego Odkupiciela.
Tobie Boże, błogosławiony po wsze czasy,
niech będzie cześć i chwała na wieki.
Amen.
Papież Franciszek
(...)