Lipcowo-sierpniowy numer to zawsze zbiór szczególnych tekstów, ponieważ przypadają na maryjne miesiące tradycji karmelitańskiej. Ona jest ozdobą, matką i królową wszystkich noszących skrawek jej szaty – szkaplerz. Ona wychowuje do słuchania i naśladowania swojego Syna. Ona uczy, jak z Nim rozmawiać, dlatego jest wyjątkowym przewodnikiem czwartego już kroku modlitwy wewnętrznej. W swoim ziemskim życiu nie tylko słuchała Syna, miała odwagę wypowiedzieć wobec niego swoje obawy i lęki. Pamiętacie, z jakim przejęciem upomniała dorastającego Jezusa, który wybrał Ojca niebieskiego zamiast wracać po pielgrzymce do Jerozolimy do domu. Maryja w Karmelu jest cenioną mistrzynią takiego reali- stycznego spotkania z Bogiem. Jest wzorem takiej rozmowy, która nie toczy się wokół pogody i innych wymijających tematów, ale delikatnie porusza najwrażliwszą prawdę.
Drodzy Czytelnicy, którzy towarzyszycie naszemu dwumiesięcznikowi już od wielu lat, czasy zmieniają się w zawrotnym tempie. Na oczach jednego pokolenia dokonują się zmiany technologiczne i obyczajowe. Niegdyś potrzeba było setek lat na przekonanie społeczeństw do nowego sposobu codziennego funkcjonowania, w naszych czasach wystarczyło zaledwie dwadzieścia lat, żeby zastąpić wysłużony papier ekranem telefonów, telewizorów i monitorów. Ponieważ coraz częściej – i to nie tylko najmłodsze pokolenia – Polacy sięgają po szybkie informacje do Internetu, słowa drukowane odchodzą do lamusa i mówią nam o tym twarde dane statystyczne sprzedaży książek i czasopism katolickich. Koszt produkcji tradycyjnego „Głosu Karmelu” wzrósł przez ostatnie lata tak bardzo, że przekracza to nasze możliwości dalszego subwencjonowania tego dzieła. Dlatego w przyszłym roku 2020 dwumiesięcznik zamieni się w półrocznik. „Głos Karmelu” będzie wydawany dwa razy do roku w obszernej formie (120 stron): wiosenny (poświęcony przede wszystkim Maryi i świętym Karmelu) oraz jesienny (karmelitańsko-formacyjny, aby zagłębić się w duchowość wielkich doktorów i mistyków Karmelu). Wiele tradycyjnych katolickich czasopism musiało w ostatnich latach zawiesić swoją działalność, ufam, że ta zmiana pozwoli przetrwać tradycji polskiego karmelitańskiego czasopisma i zachęci nowych czytelników do włączenia się w środowisko karmelitańskie i nasze nowe inicjatywy. Szczegóły tej zmiany zostaną wysłane wszystkim prenumeratorom.
Chciałbym również serdecznie podziękować za czas pracy w redakcji ojcu Jakubowi Przybylskiemu, który wyjeżdża na studia do kolebki Karmelu terezjańskiego. Ufamy, że nadal będzie podsyłał teksty z serca naszego Zakonu.
Niech Matka Szkaplerzna, Pani naszych serc, czuwa nad waszymi rodzinami i wspólnotami, niech wyprosi u Syna zamianę wody w wino – szarej i zwykłej codzienności w szczęśliwe życie pełne miłości. Do zobaczenia jak co roku w Czernej u stóp Matki Bożej Szkaplerznej.
o. Damian Sochacki OCD
Czytaj dalej w najnowszym numerze „Głosu Karmelu”