Podobieństwa między św. Teresą od Dzieciątka Jezus (Małą Teresą),
a św. Marią od Jezusa Ukrzyżowanego (Małą Arabką)
1. Obydwie w dzieciństwie przeżyły śmierć rodziców. Było to niejako posiadaniem „zakorzenienia w niebie” – Komunii nieba z ziemią, co pozostanie doświadczeniem zawsze obecnym i żywotnym podczas całego ich życia.
2. Mała Teresa „rodzi się na nowo” w doświadczeniu Łaski Bożego Narodzenia 1886 r. Mariam natomiast została poczęta dzięki łasce udzielonej jej rodzicom (którzy nie mogli posiadać potomstwa), podczas pielgrzymki do Groty Narodzenia w Betlejem. Dla obydwu jest to przedziwne połączenie między tajemnicą Wcielenia, a tajemnicą Krzyża.
3. Bardzo szybko i w tym samym wieku Mariam doświadcza męczeństwa, Teresa zaś pragnie go bardzo.
4. Maryja znajduje poczesne miejsce w ich życiu. Obie Święte zawdzięczają Jej łaskę uzdrowienia i liczne inne łaski w całym ich życiu.
5. W Aleksandrii, Maryja zalecała uzdrowionej Mariam, by „pozostawała zawsze radosną i ufną”. W “Radach i Wspomnieniach” Teresa zaleca to samo swojej siostrze Celinie: by „nigdy nie szemrać. Byłoby to zaiste brakiem ufności”. Jest to zaproszenie do przeżywania codzienności w zaufaniu Bogu.
6. Obydwie bardzo mocno podkreślają potrzebę pokory. „Ziarnko piasku„ Teresy oraz „małe nic” Mariam wykazują zadziwiające podobieństwo.
7. Dla jednej jak i drugiej wszystko znajduje punkt kulminacyjny w doświadczeniu Miłosierdzia Bożego. U Teresy wybrzmiewa to szczególnie w jej “Akcie oddanie się Miłości Miłosiernej”. Mariam natomiast znajduje w tym przymiocie Boga jedyne swoje oparcie, zwłaszcza podczas niezrozumiałych zjawisk mistycznych, a także gdy ofiaruje Komunię duchową jako wstawiennictwo za innych. Jedna i druga czerpią z miłosierdzia dogłębną radość.
8. Dodatkowo Teresa mówi najczęściej o Jezusie, natomiast Mariam opiera się nieustannie na Duchu Świętym… Nie jest to żadna rozbieżność, lecz uchwycenie subtelnej wrażliwości związanej z kontekstem Kościoła zachodniego i wschodniego… Dwie wrażliwości, które są komplementarne, tworząc symfonię.
na podst. tekstu Mniszek OCD z Betlejem
o. Andrzej Cekiera OCD