Początek nowego roku to czas, w którym robimy plany, podejmujemy nowe postanowienia, być może wracamy do starych niezrealizowanych. Od dwóch lat mam w zwyczaju zapisywać w kalendarzu tytuły przeczytanych książek, czynię to nie tyle po to, by bić rekordy, lecz motywować siebie do sięgania po drukowane. Oczywiście, przez fakt bycia dyrektorem wydawnictwa mam ułatwione zadanie, większość naszych publikacji przechodzi nie tylko przez moje biurko, ale i przez moje oczy. Mając już w myślach kolejny rok i konkretne plany wydawnicze, chciałbym podzielić się z wami moją osobistą listą pięciu publikacji z ubiegłego roku, które wywarły na mnie wrażenie. Niech to będzie swoisty ranking ojca Piotra z subiektywnym komentarzem.
1. Absolutny numer jeden to album o św. Teresie od Jezusa. Do tej publikacji mam bardzo osobisty stosunek, bo powstawała przez trzy lata, związana jest ze wspaniałą podróżą śladami św. Teresy z moimi współbraćmi oraz wielogodzinną pracą nad wyborem materiału graficznego, układem, komentarzami. Owoc cieszy tym bardziej, że to całkowicie nasz polski karmelitański projekt, dzięki któremu każdy czytelnik może udać się w podróż w czasie i w przestrzeni śladami naszej świętej Matki.
Teresa od Jezusa. Życie, nauka, czasy, Kraków 2016.
2. Kolejna publikacja z datą 2016 to książka znana już wcześniej na polskim rynku wydawniczym. Tym razem pojawiła się jednak w nowym tłumaczeniu nakładem naszego Wydawnictwa. Choć treść tej książki znałem już wcześniej, to jednak po raz kolejny jej lektura wywarła na mnie ogromne wrażenie. To „Żółty zeszyt” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, czyli zapis słów, myśli z ostatnich czterech miesięcy jej życia. To zdecydowanie książka do noszenia w kieszonce, torebce, i do częstego sięgania do niej. Pożywna i konkretna duchowa strawa.
Teresa od Dz. Jezus, Żółty zeszyt, Kraków 2016.
3. Numer trzy to nie tylko odkrycie książki, ale również autora. To recenzowana na naszym portalu książka „Wspinaczka na Górę Karmel”. O samej książce zatem wystarczy, natomiast warto wspomnieć o ojcu Marcu Foley’u – karmelicie bosym z prowincji waszyngtońskiej, który w bardzo przystępny sposób potrafi pisać o rzeczach trudnych. Wspomnę tutaj, że w pierwszym kwartale 2017 roku pojawi się kolejna publikacja tego autora, i dodam, że warto na nią czekać.
Marc Foley OCD, Wspinaczka na Górę Karmel, Kraków 2016.
4. Autora kolejnej publikacji poznałem osobiście przy okazji promocji tomiku poezji św. Teresy od Jezusa. Juan Antonio Marcos – to nasz hiszpański współbrat, literaturoznawca związany z Uniwersytetem Papieskim Comillas w Madrycie. Nasze osobiste spotkanie zaowocowało decyzją o tłumaczeniu dwóch jego publikacji. Spośród tych dwóch, jedną przeczytałem i ujęła mnie powiewem konkretnej, bardzo usystematyzowanej wiedzy na temat „Drogi doskonałości” św. Teresy od Jezusa. „Podróż do pełni” – choć nie zawsze jest łatwa w lekturze, to jednak stanowi doskonałe narzędzie w poznawaniu myśli reformatorki Karmelu.
Juan Antonio Marcos OCD, Podróż do pełni, Kraków 2016.
5. Ostatnia publikacja w tym osobistym rankingu, to również książka już opisana na naszym portalu. „Bogurodzica. Ta, która porodziła Boga” – ewangeliczny i dlatego mocny w przekazie język autorki – Catherine de Hueck Doherty – sprawia, że nie chce się odkładać tej książki na półkę. Autorka wpisuje się w wielkie pragnienie Teresy od Dz. Jezus, by mówić o Maryi w sposób prosty, pokazując, że można Ją naśladować.
Catherine de Hueck Doherty, Bogurodzica. Ta, która porodziła Boga, Kraków 2016.
Na nowy rok życzę wszystkim czytelnikom wielu wspaniałych książkowych podróży, i ufam, że na Waszej liście znajdą się również książki z naszego wydawnictwa.
o. Piotr Hensel OCD