Krzew winny – ulubiona roślina Jezusa (Głos Karmelu, nr 98)

Krzew winny - ulubiona roślina Jezusa

Mariusz Wójtowicz OCD

To musi być naprawdę jedyna taka roślina, skoro sam Jezus mówi o sobie jako o prawdziwym winnym krzewie, a wino, owoc winnego krzewu i pracy rąk ludzkich, wybiera na jedną z postaci eucharystycznych. To musi być jednocześnie szczególny w hodowli krzew, skoro na przestrzeni wieków lud izraelski bardzo często porównywany był właśnie do winnicy i jej całorocznej uprawy. Zresztą, sama ilość odwołań w Biblii do winorośli, winnicy, winobrania i wina (ponad 140 razy) świadczy o wyjątkowości tego krzewu.

Należąca do rodziny winoroślowatych winorośl właściwa (Vitis vinifera) nazywana jest często winną latoroślą lub krzewem winnym. W formie dzikiej występowała kiedyś w całym basenie Morza Śródziemnego aż po azjatyckie przestrzenie Kaukazu i Turkmenistanu. Następnie dzięki ingerencji człowieka winny krzew z terenów śródziemnomorskich dotarł do obu Ameryk, Afryki Południowej i Australii. Do Polski po raz pierwszy sprowadzili tę roślinę chrystianizujący piastowskie państwo mnisi. Obecnie masowo uprawiana winorośl jest już osobnym podgatunkiem hodowlanym rozprzestrzenionym po całym świecie w postaci wielu odmian.

Winna winorośl jest długowiecznym, bujnie rosnącym, drewniejącym z czasem pnączem. Posiadając tak zwane wąsy czepne, dorasta nawet do czterdziestu metrów. Jej liście w zależności od odmiany są trzy- lub pięcioklapowe, a kwiaty małe i niepozorne. Same owoce – jagody, pojawiają się pod koniec lata i pozostają na krzewie aż do samej zimy. Popularnie nazywane winogronami w zależności od odmiany są różnej wielkości i mają kulisty lub podłużny kształt. Zazwyczaj są soczyste, o słodkim lub słodko-kwaśnym smaku i mają kolory – od jasnozielonego poprzez różowy i czerwony aż do niemal czarnego. Wewnątrz posiadają od dwóch do czterech nasion (pestek).(...)

   
Powyższy tekst stanowi fragment artykułu z najnowszego numeru Głosu Karmelu. Całość dostępna w wersji papierowej.
baner_nowyGK_zima2023