Początki wsi Kluszkowce sięgają XIV wieku. Dowiadujemy się o tym z XV wiecznej kopii, przechowywanej obecnie w zbiorach Biblioteki Czartoryskich w Krakowie. Dokument odnosi się do działalności kolonizacyjnej klasztoru klarysek starosądeckich, ufundowanego przez córkę Beli IV i Marii cesarzówny bizantyjskiej, następnie żonę księcia Bolesława V Wstydliwego (św. Kingę) w latach 1259-1260. Kinga przybywając do Polski w zamian za posag jaki wniosła, otrzymała od księcia za zgodą stanów ziemie sądecką i władze książęcą na tym terenie. Obszar lokowanych później Kluszkowiec znalazł się w granicach dóbr księżnej Kingi.
Kaplica w Kluszkowcach mieszcząca się na I piętrze domu ludowego została otwarta w 1942 r., choć niektórzy badacze do końca nie wykluczają, że być może jakaś świątynia w Kluszkowcach wkrótce po lokacji miejscowości została wybudowana. Najpierw obsługiwali ją księża z parafii Maniowy. W 1953 r. do Kluszkowiec przybyli karmelici bosi. Przy tej kaplicy Kuria Metropolitalna w Krakowie erygowała filię parafii Maniowy. Kanoniczne erygowanie domu nastąpiło 17 listopada 1983 r. Dnia 8 maja 1984 r. została erygowana tutaj samodzielna parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej, a 5 sierpnia 2000 r. arcybiskup krakowski Franciszek kard. Macharski konsekrował nowy kościół pw. św. Rafała Kalinowskiego. Duszpasterstwem objęta jest także Krośnica, gdzie znajduje się kościół pw.
św. Józefa Robotnika, wybudowany w latach osiemdziesiątych.
W naszej parafii, zarówno w Kluszkowcach i w Krośnicy działa wiele grup parafialnych: ministranci, schola, grupa modlitewna, Krąg biblijny, Chór, Żywy Różaniec, Grupa młodzieżowa.
Mieszkańcom Kluszkowiec często zadaje się pytanie, gdzie leżą Kluszkowce: czy w Pieninach czy też w Gorcach. Pod względem kulturowym czy etnicznym można by udzielić konkretną odpowiedź, natomiast gdy chodzi o warunki przyrodnicze, a w szczególności geologiczne nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej więc samemu przyjechać, wstąpić do naszych kościołów, podziwiać piękno polskich gór Gorców, Pienin, wysokich Tatr widocznych przez okna naszego klasztoru. Wreszcie podziękować Bogu Stwórcy za piękno stworzenia i za Karmelitów, których w Swojej Boskiej Opatrzności przyprowadził do tego pięknego zakątka naszej Ojczyzny.
o. Mariusz Gomoliszek OCD
Mariusz Gomoliszek OCD, karmelita bosy, duszpasterz i katecheta w Krośnicy.
Czytaj dalej w aktualnym numerze „Głosu Karmelu”: