Życie św. Teresy od Dzieciątka Jezus

z pośmiertnego “życia” św. Teresy od Dzieciątka Jezus



1898

7 marca. Ks. biskup Hugonin z Bayeux, zezwala na oddanie Dziejów duszy do druku.

30 września. Pierwsze wydanie Dziejów duszy w ilości 2000 egzemplarzy ukazuje się spod prasy drukarni Saint-Paul w Bar-le-Duc.

1908

8 maja. Na prośbę matki Marii Anieli od Dzieciątka Jezus, przeoryszy Karmelu w Lisieux, ks. Lemonnier, biskup w Bayeux, zgadza się zająć Sprawą siostry Teresy od Dzieciątka Jezus.

1909

21 stycznia. Ojciec Rodrycjusz od św. Franciszka à Paulo, karmelita bosy z Rzymu, zostaje mianowany postulatorem Sprawy.

28 stycznia. Biskup de Teil w Paryżu zostaje mianowany wicepostulatorem.

10 lutego. List Świętej Kongregacji Obrzędów, upoważniający ks. Lemonnier, biskupa Bayeux i Lisieux do wszczęcia przewodu Sprawy przez odszukanie i zbadanie pism Służebnicy Bożej.

6 września. Na cmentarzu w Lisieux, pierwsza ekshumacja i przeniesienie szczątków Służebnicy Bożej, złożonych dotychczas wprost w ziemi, do grobowca murowanego w tej samej części cmentarza.

1911

12 grudnia. W kaplicy seminarium duchownego w Bayeux uroczyste zamknięcie pierwszej części procesu ordynariusza.

1912

10 grudnia. W Rzymie dekret potwierdzający pisma Służebnicy Bożej.

1915

17 marca. W Bayeux otwarcie przewodu dla przesłuchania świadków w procesie apostolskim.

1917

9 i 10 sierpnia. Powtórna ekshumacja i oficjalne rozpoznanie zwłok Służebnicy Bożej na cmentarzu w Lisieux.

30 października. W katedrze w Bayeux, uroczyste zamknięcie przesłuchań w procesie apostolskim.

1919

22 września. W Rzymie, dekret upoważniający do rozpoczęcia badań dotyczących heroizmu cnót, przed upływem wymaganych przez prawo kanonicze pięćdziesięciu lat od śmierci Służebnicy Bożej.

1921

14 sierpnia. Ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót Czcigodnej Służebnicy Bożej, Siostry Teresy od Dzieciątka Jezus i przemówienie papieża Benedykta XV o dziecięctwie duchowym.

1923

11 lutego. Ogłoszenie dekretu potwierdzającego cuda, przedstawione dla beatyfikacji i przemówienie papieża Piusa XI.

19 marca. Ogłoszenie dekretu de tuto oświadczającego, że można przystąpić do beatyfikacji, oraz przemowa papieża Piusa XI.

26-27 marca. W Lisieux, przeniesienie z cmentarza do kaplicy w Karmelu oraz rozpoznanie relikwii Czcigodnej Teresy od Dzieciątka Jezus.

29 kwietnia. Uroczyste ogłoszenie w kościele świętego Piotra w Rzymie breve beatyfikacyjnego Czcigodnej Teresy od Dzieciątka Jezus.

30 kwietnia. Błogosławiona zostaje mianowana Patronką misji i misjonarzy zakonu karmelitów bosych.

28-30 maja. W Lisieux uroczyste triduum, któremu przewodniczy kardynał Vico, legat papieski.

15 czerwca. Błogosławiona zostaje ogłoszona reskryptem Ojca świętego Patronką nowicjatów zakonu karmelitańskiego.

25 lipca. Ojciec święty Pius XI udziela swego placet dla podjęcia na nowo Sprawy w celu kanonizacji.

1925

19 marca. Ogłoszenie dekretu stwierdzającego cuda przedstawione dla kanonizacji i przemówienie Ojca św. Piusa XI.

29 marca. Ogłoszenie dekretu de tuto stwierdzającego, że można przystąpić do kanonizacji i przemówienie papieża Piusa XI.

17 maja. Uroczysta kanonizacja w bazylice świętego Piotra w Rzymie. Ogłoszenie bulli kanonizacyjnej i homilia papieża Piusa XI.

29 lipca. Breve papieskie mianuje Świętą Patronką Dzieła św. Piotra apostoła.

24-30 września. Uroczystości w Lisieux. “Złota Róża” pobłogosławiona i ofiarowana przez Piusa XI, zostaje złożona w ręce Świętej przez kardynała Vico, legata papieskiego.

1927

17 maja. Odsłonięcie statuy świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w ogrodach Watykanu.

13 lipca. Dekret ogłaszający, że święto świętej Teresy od Dzieciątka Jezus należy obchodzić w całym Kościele katolickim dnia 3 października każdego roku.

Listopad. Pius XI zatwierdza projekt budowy w Lisieux bazyliki poświęconej czci świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i błogosławi ofiarodawców.

14 grudnia. Dekret Papieski ogłaszający świętą Teresę od Dzieciątka Jezus, główną, na równi z świętym Franciszkiem Ksawerym, Patronką wszystkich misjonarzy, mężczyzn i kobiet i misji istniejących na całym świecie.

1994

2 marca. Podpisanie Dekretu heroiczności cnót Rodziców św. Teresy.

1997

19 października. Nadanie tytułu Doktor Kościoła powszechnego przez Jana Pawła II: “Spełniając prośby wielu Braci w biskupstwie i licznych wiernych z całego świata, po zasięgnięciu rady Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i zdania Kongregacji Nauki Wiary co do doniosłości doktryny, po długim i dojrzałym namyśle, pełnią władzy apostolskiej ogłaszam św. Teresę od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, Dziewicę, Doktorem Kościoła powszechnego. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.