Życie św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Pobyt Teresy w Buissonnets



1877

15 listopada, czwartek. Przy­bycie do Lisieux pod opieką pana Guérin. Po śmierci Zelii pan Martin z córkami przenosi się do Lisieux. Tam życie rodziny upływa spokojnie znaczone wydarzeniami roku liturgicznego, odwiedzinami u wujostwa Guérin, wyprawami z ojcem na łono przyrody.

16 listopada, piątek. Zamieszkanie w Buissonnets.

1878

8 sierpnia, czwartek. Pierwsza podróż do Trouville.

1879

Pod koniec tegoż roku albo w pierwszych miesiącach roku 1880 pierwsza spowiedź Teresy.

1879 albo 1880. Prorocze widzenie doświadczenia, które miało spotkać jej ojca.

1881

3 października, poniedziałek. Teresa zgłasza się do opactwa Benedyktynek jako pół-pensjonarka (dochodząca). Dobrze się uczy, lecz ma trudności z włączeniem się w środowisko rówieśniczek. Nie umie się bawić jak inne dzieci. Potrafi jednak czasem przyciągnąć do zabawy w grzebanie ptaszków lub opowiadaniem historii, do czego posiada wielki dar.

1882

2 października, poniedziałek. Wstąpienie Pauliny do Karmelu w Lisieux. Teresa rozpoczyna drugi rok szkolny. Jej najstarsza siostra – Paulina, która zastępowała jej matkę po śmierci Zelii, wstępuje do Karmelu w Lisieux. Dla Teresy jest to dotkliwy cios, kolejne zranienie jej dziecięcej wrażliwości.

Pod koniec roku. Zaczyna odczuwać stałe bóle głowy.

1883

25 marca, dzień Wielkanocy. Podczas nieobecności pana Martin i dwu swoich starszych sióstr Teresa zapada na dziwną chorobę o podłożu nerwicowym.

13 maja, Zesłanie Ducha Św. Uśmiech Najświętszej Panny i cudowne uzdrowienie.

W sierpniu. Podróż do Alençon.

1884

Rok pierwszej komunii Teresy. Jest teraz uroczą jedenastoletnią dziewczynką, którą pan Martin po raz pierwszy wprowadził w świat, bywając z nią u swoich przyjaciół. Pomimo powabów, jakie roztacza przed nią świat, wydarzeniem, ku któremu wzdycha jej serce jest Pierwsza Komunia św. Starannie duchowo przygotowuje się do niej. Komunia staje się dla niej spotkaniem z żywym Bogiem – Jezusem. Zapoczątkowuje życie przeniknięte głęboką świadomością misterium eucharystycznego. W tym samym roku zostaje umocniona łaską sakramentu bierzmowania. Ten sakrament miłości zachwyca ją.

Od 5-8 maja. Rekolekcje przygotowawcze do pierwszej Komunii świętej.

8 maja, czwartek. Pierwsza Komunia święta Teresy w opactwie. Profesja s. Agnieszki od Jezusa (Pauliny) w Karmelu.

22 maja, czwartek, Wniebowstąpienie. Druga Komunia święta Teresy.

14 czerwca, sobota. Bierzmowanie przyjęte z rąk ks. Hugonina, biskupa Bayeux.

1885

Początek maja. Pobyt w Deauville.

17-21 maja. Podczas rekolekcji przygotowawczych przed rocznicą pierwszej Komunii świętej, początek “strasznej choroby skrupułów”.

21 maja, czwartek. Uroczysta rocznica pierwszej Komunii świętej.

Wrzesień. Pobyt w Trouville.

Koniec października. Celina kończy swoją edukację.

1886

Między 27 lutego a 15 marca. Teresa opuszcza opactwo ze względu na stan zdrowia i pobiera indywidualnie lekcje u pani Papinau.

31 maja, poniedziałek. Zostaje przyjęta do Stowarzyszenia Dzieci Maryi przy opactwie Benedyktynek.

Między 15 czerwca a 31 lipca. Krótki pobyt w Trouville.

Między 3 a 15 października. Podróż pana Martin wraz z córkami do Alençon. Podczas tej podróży, w czwartek 7 października Leonia wstępuje do Klarysek (jej pierwsza próba życia zakonnego).

15 października, piątek. Wstąpienie Marii Martin do Karmelu w Lisieux.

Koniec października. Teresa zostaje uzdrowiona ze swych skrupułów za wstawiennictwem swych braciszków w niebie.

25 grudnia. Nawrócenie w dzień Bożego Narodzenia. Zostaje wyzwolona z dziecinnych niedoskonałości i słabostek. Łaska ta sprawia, że Teresa wzrasta duchowo, dojrzewa. Uleczona zostaje jej nadmierna uczuciowość.

1887

Niedziela między Bożym Narodzeniem 1886 a końcem lipca 1887. Łaska otrzymana przed obrazem Pana Jezusa na Krzyżu.

29 maja, Zesłanie Ducha Świętego. Teresa prosi swego ojca o pozwolenie na wstąpienie do Karmelu.

1 września, czwartek. Czyta w “La Croix” sprawozdanie z egzekucji Pranziniego. W tym okresie Teresa odkrywa w sobie zapał misjonarza, a raczej pragnienie dusz, jakie odczuwał Jezus na krzyżu. Jego słowa: “Pragnę!” stają się dla niej bodźcem do podejmowania rozmaitych inicjatyw, by przyprowadzić Jezusowi dusze grzeszników. Jednym z nich jest opisywany przez gazety morderca Pranzini. Teresa przyjmuje go za swoje pierwsze dziecko i wyjednuje mu łaskę żalu u stóp szafotu. W tym samym czasie konkretyzuje się jej decyzja wstąpienia do Karmelu.

31 października, poniedziałek. Wizyta u ks. biskupa Hugonina w celu uzyskania pozwolenia na wstąpienie do Karmelu.

4 listopada, piątek. Wyjazd z Lisieux do Rzymu.

20 listopada, niedziela. Audiencja u Leona XIII. Prosi go o pozwolenie wstąpienia do Karmelu. Jednak Najwyższy Pasterz polecił jej zdać się na wolę przełożonych Karmelu w Lisieux. W czasie pielgrzymki Teresa odkryła także potrzebę modlitwy za kapłanów, których miała okazję po raz pierwszy obserwować w towarzystwie.

2 grudnia, piątek. Powrót do Lisieux.

28 grudnia, środa. Ks. biskup Hugonin przesyła matce Marii od św. Gonzagi odpowiedź pozytywną w kwestii wstąpienia Teresy do Karmelu w Lisieux. Może być jednak przyjęta dopiero po Wielkim Poście.