Karmelici bosi z sanktuarium świętego Józefa w Wadowicach serdecznie zapraszają do uczestnictwa w dziewięciośrodowej Wielkiej Nowennie przed marcową uroczystością św. Józefa. Rozpocznie się na w środę 16 stycznia i potrwa do 13 marca. W każdą środę o godzinie 8.00 i 18.00 celebrowana będzie uroczysta Msza św. z kazaniem i nabożeństwem. Rano o 7.30 Eucharystię będzie poprzedzać odczytanie próśb i podziękowań oraz koronka do św. Józefa, wieczorem zaś o 17.30 – śpiew godzinek o św. Józefie. Nowennę zwieńczy suma odpustowa ku czci św. Józefa 19 marca o godz. 11.00 pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.
O tym, że karmelici są szczególnymi promotorami kultu św. Józefa w Kościele przypomniał w rozmowie z KAI o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD. Jak zauważył, karmelici – zakon powstały na przełomie XII i XIII wieku – są szczególnie związani z Opiekunem Dzieciątka Jezus. „Istnieje nawet legenda, że św. Rodzina z Nazaretu odwiedzała żyjących na Górze Karmel pustelników, z których potem wytworzył się zakon” – powiedział, podkreślając, że ważną rolę w szerzeniu kultu św. Józefa odegrała św. Teresa od Jezusa, reformatorka zakonu. „W swej autobiografii napisała ona, że nie pamięta, aby kiedykolwiek św. Józef nie wyświadczył jej tego, o co go prosiła i wskazała go karmelitom jako wzór zażyłości z Jezusem i z Maryją, z którymi przecież obcował on na co dzień”. Przypomniał, że karmelici bosi wznieśli w 1618 r. w Poznaniu, pierwszy kościół pw. św. Józefa w Polsce. W 2010 r. został on ogłoszony sanktuarium św. Józefa przez metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, a w 2017 r. kościół ten, z ukoronowanym w 2014 r. wizerunkiem Oblubieńca NMP został podniesiony przez Stolicę Apostolską do godności bazyliki. „Nadto w krakowskim kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej, czczony jest obraz św. Józefa, patrona Krakowa. W 2015 r. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, ponowiono w nim akt oddania św. Józefowi królewskiego miasta, w trzechsetną rocznicę jego nad Krakowem patronatu (1715-2015)” – przypomniał zakonnik.
Także w Wadowicach klasztor karmelitów bosych od początku swego założenia pod koniec XIX w. stał się ważnym ośrodkiem kultu św. Józefa, a to dzięki swojemu założycielowi, św. Rafałowi Kalinowskiemu, który już w 1895 r. zainicjował w nim celebrowanie wielkiej nowenny przez dziewięć kolejnych śród przed dniem 19 marca – liturgiczną uroczystością św. Józefa, i tak jest do dziś.
Przed wadowickim obrazem świętego Józefa modliło się i wyrażało swoją wdzięczność Bogu wielu wiernych świeckich, sióstr zakonnych, zakonników, kapłanów, biskupów. Przed tym obrazem modlił się młody Karol Wojtyła. Wszak na drugie imię miał Józef. Święty Jan Paweł II w bulli z 16 października 2003 roku napisał: „Wdzięczny przybranemu Ojcu Jezusa Chrystusa za opiekę, (…) ofiaruję w roku srebrnego jubileuszu mojego Pontyfikatu pierścień papieski dla przyozdobienia obrazu Żywiciela Syna Bożego w wadowickim kościele karmelitańskim”. Dnia 19 marca 2004 roku odbyła się podniosła uroczystość nałożenia papieskiego Pierścienia Rybaka Jana Pawła II na obraz świętego Józefa w kościele, do którego Jan Paweł II tak często wracał myślami i gestami. Równocześnie przewodniczący ceremonii kard. Franciszek Macharski świątyni tytuł sanktuarium świętego Józefa.