XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w Czernej

„Modlitwa – przyjaźń na całe życie” to hasło i temat XXVI Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej (wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi) w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa.

Spotkanie, jak co roku, odbyło się przed łaskami słynącym i koronowanym obrazem Maryi w Czernej – na „polskiej Górze Karmel”, położonej pośród pięknych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Temat spotkania nawiązywał do Roku Modlitwy przed ogłoszonym przez papieża Franciszka Wielkim Jubileuszem Odkupienia:

«Cieszę się, że rok 2024, poprzedzający wydarzenie Jubileuszowe, będzie poświęcony wielkiej „symfonii” modlitwy. Przede wszystkim, aby odnowić pragnienie przebywania w obecności Pana, słuchania Go i adorowania».

Rok ma być poświęcony ponownemu odkryciu wielkiej wartości i absolutnej potrzeby modlitwy w życiu osobistym, w życiu Kościoła, modlitwy w świecie.

W spotkaniu wzięły udział władze województwa, na czele z marszałkiem Łukaszem Smółką, władze powiatu, gminy, a także czterdziestu kapłanów z kilku diecezji, karmelici bosi z Polski, Rzymu i misji afrykańskich oraz kilka tysięcy wiernych z ponad siedemdziesięciu miejscowości Polski południowej, od Opola, aż po Lublin, Chełm, Ustrzyki i Przemyśl. Przybyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski, wraz z kilkunastoma pocztami sztandarowymi i w strojach ludowych krakowskich, śląskich oraz żywieckich.

Gości powitał przeor i kustosz sanktuarium, o. Kazimierz Franczak. Podziękowanie wygłosił o. Włodzimierz Tochmański, podprzeor i prowincjalny moderator wspólnot Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej). Na uroczystościach nie był obecny prowincjał, który udał się do karmelitańskiego sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie w Ukrainie, gdzie pod patronatem Stolicy Apostolskiej, z udziałem kard. Pietra Parolina odbywają się uroczyste modlitwy o pokój i zakończenie wojny.

Spotkanie w Czernej miało charakter formacyjnego dnia skupienia. O. Jacek Pawlikowski z Wadowic wygłosił konferencję o modlitwie. Całość spotkania moderował o. Marcin Fizia, organizator Karmelitańskich Dni Młodych. Przybyłe grupy witał również współorganizator spotkania, o. Włodzimierz Tochmański. Oprawę muzyczną zapewniła diakonia Mariam z Czernej pod kierunkiem Marii Krawczyk Ziółkowskiej oraz Ewa Uryga.

Eucharystii na ołtarzu polowym przewodniczył metropolita katowicki, abp Adrian Galbas. Rozpoczął homilię od przywołania wizyty w Czernej, która, choć minęło od niej już wiele lat, zostawiła w nim trwały ślad. Wspominał również związki z Karmelem w Poznaniu, szczególnie przez spowiedź i kierownictwo duchowe. Mówiąc o modlitwie, wyszedł od tematu przyjaźni. Zwrócił uwagę na szczególną przyjaźń Jezusa z Marią, Martą i Łazarzem. Następnie wskazał, że Jezus przyszedł właśnie po to, by się z nami zaprzyjaźnić. Przyjaciel to ktoś, przed kim mogę całkowicie się odsłonić, mając pewność, że zostanę przyjęty. Odsłonięcie się przed Bogiem sprawia, że On także odsłania przede mną swoje tajemnice. Jeżeli modlitwa nie opiera się na doświadczeniu przyjaźni z Jezusem, staje się mordęgą i nie ma wpływu na życie. Modlitwa przyjaźni wyraża się zwłaszcza w mniejszej gadatliwości (zdolność milczenia) i cierpliwości, gdy wydaje mi się, że wypełnienie Bożych obietnic się opóźnia. Czasem, jak Eliasz, doświadczamy oczekiwania, gdy wydaje się, że „nie ma nic” – jest to próba wierności.

Czas po Mszy św. pielgrzymi mogli poświęcić na spotkania i rozmowy, odpoczynek czy posiłek, a także na zwiedzanie sanktuarium, klasztoru, Drogi Krzyżowej, dróżek karmelitańskich dawnego eremu, czy odwiedzenie sekretariatu Rodziny Szkaplerznej, Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnych muzeów karmelitańskiego i misyjnego, kameralnego kina duchowego, stoisk Wydawnictwa Karmelitów Bosych, czy corocznego kiermaszu misyjnego.

Na stoiskach kiermaszu misyjnego można było dokonać „adopcji kleryka” z Afryki, czyli wziąć udział w kosztach ich formacji i studiów w naszych klasztorach w Burundi i Rwandzie, gdzie pracują karmelici bosi z Polski. Misje można było wesprzeć również poprzez nabycie pamiątek, książek i dewocjonaliów. Zbiórka była przeznaczona również na budowę sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Musongati. W okolicach kiermaszu byli obecni nasi misjonarze.

O 14.00 odbyło się nabożeństwo nałożenia szkaplerza tym, którzy jeszcze go nie przyjęli (kilkadziesiąt osób) oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych, różańcem i koronką do Bożego Miłosierdzia.

W ciągu tego odpustowego tygodnia kilkaset osób przyjęło w Czernej piękny dar szaty Maryi – szkaplerz karmelitański, który należy do sakramentaliów Kościoła. Można dowiedzieć się o nim więcej na stronach:

szkaplerz.pl karmel.pl

W jutrzejszą niedzielę, 21 lipca, w Czernej ostatni akord odpustu - obchodzimy uroczystość św. Eliasza proroka, patrona i duchowego ojca Zakonu Karmelitańskiego, a także patrona kościoła w Czernej. Tego dnia będziemy również modlić się za kierowców i święcić pojazdy z okazji bliskiego wspomnienia św. Krzysztofa.

Ponadto w Czernej w dniach 25-28 lipca odbędą się Karmelitańskie Dni Młodych. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

kdmczerna.pl
o. Włodzimierz Tochmański OCD
o. Marcin Wojnicki OCD