Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Dnia 13 maja 1957 roku, podczas audiencji u Piusa XII, kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski skierował do Namiestnika Chrystusowego gorącą prośbę o poświęcenie kopii obrazu Jasnogórskiego, wykonanej przez prof. Leonarda Torwirta (zm. 1967), dziekana Wydziału Sztuk Plastycznych Uniwersytetu w Toruniu, która była przeznaczona do nawiedzenia wszystkich parafii w naszej Ojczyźnie i wśród Polonii. Papież pobłogosławił obraz i pochwalił inicjatywę. Nawiedzenie rozpoczęło się 26 sierpnia 1957 roku uroczystością ku czci Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Prymas powiedział wówczas w okolicznościowym kazaniu: „Stoimy dziś razem przed obliczem naszej Matki, przed wierną kopią Cudownego Obrazu z Kaplicy Jasnogórskiej. Obraz, który przed sobą widzicie, zawiozłem do Rzymu, do Ojca Świętego Piusa XII, prosząc go na Watykanie, aby sam go pobłogosławił na Pielgrzymkę po Polsce, na wspaniale nawiedzenie wszystkich diecezji i parafii. Ojciec Święty w swej wielkiej dobroci pobłogosławił obraz. (…) Za kilka dni rozpocznie on swą pielgrzymkę od archikatedry warszawskiej św. Jana”.
Peregrynacja obrazu Królowej Polski, poprzedzana w każdej parafii misjami i przebiegająca z udziałem biskupa, była wielokrotnie zakłócana i utrudniana przez ówczesne władze komunistyczne Polski Ludowej. Zmieniano trasy przejazdu obrazu, utrudniano nie tylko wiernym, ale i biskupom dotarcie do miejsc jego nawiedzenia, a nawet uwięziono ikonę na Jasnej Górze, tak, że w niektórych diecezjach pielgrzymowały tylko ramy obrazu z ewangeliarzem i świecą symbolizującą Madonnę.
Na szlak nawiedzenia obraz powrócił dzięki odwadze czterech osób: ks. Józefa Wójcika, ks. Romana Siudka i sióstr służek – Marii Kordos i Heleny Trętowskiej. Miało to miejsce w Radomiu 18 czerwca 1972 roku, gdy rozpoczynało się Nawiedzenie w ówczesnej diecezji sandomierskiej.
Pierwsze Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wszystkich polskich diecezjach i parafiach zakończyło się 12 października 1980 roku w katedrze częstochowskiej. Trwało więc 23 lata.
Wkrótce potem rozpoczęła się kolejna wędrówka Obrazu z okazji 600-lecia Jasnej Góry. To Nawiedzenie przez rok odbywało się w stolicy, a później Obraz odwiedzał niektóre z miast i wszystkie polskie katedry. W czasie peregrynacji w Warszawie, na osiem dni przed śmiercią Prymasa – 20 maja 1981 – Obraz przybył do jego rezydencji, gdzie schorowany Prymas, który „wszystko postawił na Maryję”, oddał mu cześć.
Po obchodach Jubileuszu Jasnogórskiego Obraz poddano konserwacji. Pierwotnie były plany, aby po zakończeniu Nawiedzenia został on przekazany do Rzymu. Miał być umieszczony w Bazylice św. Piotra, w bliskości grobu Księcia Apostołów. Jednak pierwsze Nawiedzenie wiązało się z tyloma owocami duszpasterskimi, że Episkopat Polski podjął myśl o ponownym pielgrzymowaniu Obrazu. Rozpoczęło się ono z inicjatywy kard. prymasa Józefa Glempa 5 maja 1985 roku od nawiedzenia parafii diecezji drohiczyńskiej, i trwa do dziś peregrynując obecnie w archidiecezji poznańskiej, pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”
W dniu 13 marca 2020 r. nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji poznańskiej zostało zawieszone do odwołania, ze względu na pandemię koronawirusa. Wizerunek Matki Bożej został przewieziony do klasztoru sióstr klarysek w Pniewach.
o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD