W Brukseli odbyła się beatyfikacja Anny od Jezusa

Ojciec Święty Franciszek podczas Mszy św. na stadionie Króla Baudouina w Brukseli beatyfikował Annę od Jezusa (Ana de Lobera y Torres).

W uroczystej Eucharystii w ostatnim dniu papieskiej wizyty w Belgii wzięło udział niemal 40 tys. wiernych. Uczestniczyli w niej także król Belgii Filip z królową Matyldą oraz Wielki Książę Luksemburga Henryk i Wielka Księżna Maria.

Podczas celebracji z prośbą o beatyfikację zwrócił się do Ojca Świętego arcybiskup Malines-Brukseli Luc Terlinden, a postulator krótko przedstawił sylwetkę nowej błogosławionej.

Anna od Jezusa była kontynuatorką dzieła św. Teresy od Jezusa, darzoną przez nią wielkim zaufaniem. Stanowi jeden z filarów Karmelu Terezjańskiego. Dzięki silnej osobowości, determinacji, kreatywności, zdolnościom przywódczym i odwadze w krzewieniu ducha św. Teresy nazywana „kapitanem w habicie”. Św. Jan od Krzyża zadedykował jej Pieśń Duchową. Anna od Jezusa ufundowała pierwsze klasztory we Francji i w Belgii. Wysłała również pierwsze karmelitanki bose do Polski.

Podczas homilii papież Franciszek skupił się na tematach otwartości, komunii i świadectwa. Otwartość pozwala nam „współpracować, z otwartą i troskliwą miłością, w wolnym działaniu Ducha” i dać się zaskoczyć Bogu, który zachęca do wychodzenia poza schematy. Wezwanie do komunii każe z kolei otworzyć się na „wołanie ubogich”, szczególnie tych, którzy zostali zgorszeni, zranieni lub wykorzystani. Ich wznoszący się do nieba głos „dotyka duszy, zawstydza nas i wzywa do nawrócenia”.

Następnie Ojciec Święty nawiązał do postaci nowej Błogosławionej:

W ten sposób dochodzimy do trzeciego słowa: świadectwo. Tutaj możemy wziąć przykład z życia i działalności Anny od Jezusa, Anny de Lobera, w dniu jej beatyfikacji. Ta kobieta była jedną z protagonistek wielkiego ruchu reformatorskiego w Kościele swoich czasów, podążając śladami „gigantki ducha” – Teresy z Avila – której ideały szerzyła w Hiszpanii, Francji, a także tutaj, w Brukseli i w ówczesnych Niderlandach Hiszpańskich. W czasach naznaczonych bolesnymi skandalami, wewnątrz i na zewnątrz wspólnoty chrześcijańskiej, ona i jej towarzyszki, swoim prostym i ubogim życiem, opartym na modlitwie, pracy i dobroczynności, potrafiły przywieść do wiary bardzo wiele osób, do tego stopnia, że ktoś opisał ich klasztor w tym mieście jako „magnes duchowy”. Z własnego wyboru nie pozostawiła po sobie żadnych pism. Starała się natomiast wprowadzać w życie to, czego się nauczyła (por. 1 Kor 15, 3), a swoim sposobem życia pomogła dźwignąć Kościół w czasie wielkich trudności. Przyjmijmy zatem z wdzięcznością wzór „kobiecej świętości”, który nam pozostawiła (por. Gaudete et exsultate, 12), delikatny i mocny zarazem. Jej świadectwo, wraz ze świadectwem tak wielu braci i sióstr, którzy nas poprzedzili, naszych przyjaciół i towarzyszy podróży, nie jest daleko od nas: jest blisko, wręcz jest nam powierzone, abyśmy mogli uczynić je także naszym własnym, odnawiając nasze zobowiązanie do wspólnego kroczenia śladami Pana.
Pełny tekst homilii papieża Franciszka

Na beatyfikacji byli obecni również przedstawiciele naszego Zakonu, w tym nasz Generał, o. Miguel Marquez Calle. Przywiózł ze sobą płaszcz, który bł. Anna otrzymała od św. Teresy od Jezusa. W wigilię beatyfikacji o. Generał wraz z kilkoma innymi braćmi odwiedzili wspólnotę karmelitanek bosych w Brukseli, gdzie modlili się przy grobie przyszłej Błogosławionej.

ekai.pl / delaruecaalapluma.com