Spotkanie seniorów polskiego Karmelu w Wadowicach

W dniach 26-29 sierpnia 2024 r. w karmelitańskim domu rekolekcyjnym w Wadowicach odbyło się spotkanie seniorów krakowskiej i warszawskiej prowincji Zakonu Karmelitów Bosych. Było to spotkanie iście pionierskie, bardzo udane i owocne. Zostało ono zaproponowane i doprowadzone do realizacji przez ojca Tadeusza Florka, przełożonego prowincjalnego prowincji krakowskiej i jego radę, a bezpośrednim odpowiedzialnym za zorganizowanie spotkania i czuwającym nad jego przebiegiem, był o. Grzegorz Tyma, wiceprowincjał tejże prowincji krakowskiej. Spotkanie odbyło się pod naczelnym hasłem „Złoty wiek” w powołaniu karmelitańskim.

Na spotkanie byli zaproszeni współbracia obu karmelitańskich prowincji karmelitów bosych w Polsce (krakowskiej i warszawskiej), którzy ukończyli 65 rok życia. W spotkaniu wzięło udział 30 zakonników: 25 kapłanów i 2 braci zakonnych z prowincji krakowskiej, i 1 brat oraz 2 kapłanów, na czele z o. prowincjałem Łukaszem Kansym, z prowincji warszawskiej. Program spotkania zrealizowany w całej pełni przewidywał codzienną Eucharystię z jutrznią, modlitwę wewnętrzną, adorację Najśw. Sakramentu, przedpołudniowe wykłady z teologii i duchowości podeszłego wieku oraz praktyczne porady nt. zdrowego życia w klasztorach, a nadto popołudniowe momenty pielgrzymkowe, poznawcze i rekreacyjne z wieczornymi braterskimi agapami „ut unum sint”.

Głównymi celebransami Mszy świętych w poszczególne dni byli: najstarszy z uczestników spotkania – o. Melchior Wróbel z klasztoru w Czernej (87 lat), najmłodszy z „seniorów” – o. Łukasz Kasperek z klasztoru lubelskiego (65 lat) i o. Jerzy Gogola z Czernej (70 lat).

A oto tytuły wygłoszonych prelekcji i imiona prelegentów: „Sekrety życia zakonnego” (o. Łukasz Kansy), „Odkryjmy uroki trzeciego wieku” (o. Marian Zawada), „Dokumenty Kościoła o wieku dojrzałym” (o. Wiesław Kiwior), „Droga zakonnika w złotych latach” (o. Jerzy Gogola) i „Duchowa Mądrość Świętych” (o. Szczepan Praśkiewicz).

Nadto lekarz medycyny, pani dr Dorota Wnęk (nota bene mama jednego z naszych współbraci, o. Szymona odbywającego studia specjalistyczne na „Gergorianum” w Rzymie) zagospodarowała całe jedno przedpołudnie w ramach zagadnienia „Zdrowe życie w klasztorach – porady lekarza”. Uwagi i praktyczne rady pani doktor, przekazane w wykładzie i ubogacone dopowiedzeniami w ożywionej dyskusji i odpowiedziami na stawiane pytania, okazały się bardzo cenne i zostały przyjęte z wielkim zainteresowaniem i wdzięcznością. Pomiar glukozy dokonany przez panią doktor stał się dla niektórych bodźcem do do poddania się dogłębniejszym badaniom lekarskim.

W ramach zajęć popołudniowych przodowała pielgrzymka do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, a następnie – by wcielać w życie rady pani doktor – godzinny spacer wzdłuż Jeziora Czanieckiego, od zapory do Porąbki i z powrotem, po którym nastąpiła obfita (wszak zdrowa) kolacja w karczmie na Kocierzu.

Cenne podczas całego spotkania były zagajenia, wprowadzenia i podsumowania o. prowincjała Tadeusza Florka (rzeczowe, syntetyczne i z humorem), jak i podobne ogłoszenia praktyczne o wiceprowincjała Grzegorza Tymy.

Oczywiście dni spędzone w Wadowicach były dla wielu współbraci okazją do nawiedzenia bazyliki Ofiarowania Najśw. Maryi Panny z chrzcielnicą inicjacji chrześcijańskiej Karola Wojtyły, sanktuarium św. Józefa z obrazem przyozdobionym pierścieniem św. Jana Pawła II, relikwii budowniczego klasztoru – św. Rafała Kalinowskiego, czy bł. Alfonsa Mazurka (akurat przypadała w te dni rocznica jego śmierci sprzed osiemdziesięciu laty), a nadto sarkofagu z doczesnymi szczątkami sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy, czy mogił współbraci spoczywających w kwaterze karmelitańskiej wadowickiego cmentarza parafialnego.

W podsumowaniu spotkania seniorzy Karmelu w Polsce, zawsze młodzi duchem i pełni ewangelicznego entuzjazmu, nie wahali się stwierdzić, że bezpodstawnym, co więcej – niebezpiecznym jest często za naszych dni słyszane, a zarażone zachodnim konsumizmem zawołanie, że „nie udała się Panu Bogu starość”, a zatem „trzeba starcom zaproponować piękną śmierć, tj. eutanazję”. Seniorzy karmelitańscy przypomnieli, że eutanazja jest grzechem ciężkim, wobec którego nie można nie wyrazić wielkiego oburzenia i trzeba być zawsze głosicielami ewangelii życia (por. Jan Paweł II, Ecclesia in Europa, nr 96).

Na zakończenie tego pionierskiego i twórczego spotkania, dziękując Ojcu Prowincjałowi i Radzie Prowincjalnej za jego zorganizowanie, i wyrażając pragnienie, aby podobnych spotkań nie zabrakło w przyszłości, seniorzy karmelitańscy przywołali w formie modlitwy imiona sędziwych postaci biblijnych i świętych Kościoła, którzy przeżyli 80 lat i więcej, czyniąc z tychże imion pewien rodzaj litanii, która stała się modlitwą wieńczącą ich pracę. Chciejmy przywołać tę litanię także poniżej.

o. Szczepan Praśkiewicz OCD

Kyrie eleison, Christe eleison, Kyrie eleison.

Święta Maryjo, Królowo Wszystkich Świętych, módl się za nami

Święty Józefie, przybrany Ojcze Pana Jezusa,

Nasz ojcze w wierze, Abrahamie, który uwierzyłeś wbrew nadziei,

Saro, matko Izaaka, przezwyciężająca ludzkie słabości,

Mojżeszu, odbiorco Bożych przykazań na górze Synaj i przewodniku Izraelitów,

Matuzalemie, dziadku Noego i symbolu długowieczności biblijnej,

Tobiaszu, przestrzegający z odwagą prawa Bożego,

Eleazarze, biblijny wzorze heroicznego męstwa w męczeństwie,

Święci Joachimie i Anno, rodzice Matki Najświętszej i dziadkowie Pana Jezusa,

Święci Zachariaszu i Elżbieto, posunięci w latach rodzice św. Jana Chrzciciela,

Symeonie i Anno, błogosławiący Boga za ujrzane zbawienie,

Nikodemie, szanowany członku Sanhedrynu, broniący Jezusa,

Święty Piotrze apostole, który wyznałeś, że Jezus jest Mesjaszem,

Święty Janie apostole, który zaświadczyłeś o Jezusie swoim słowem,

Święty Polikarpie, biskupie i męczenniku, uczniu św. Jana apostoła,

Święty Ignacy Antiocheński, którego zęby lwów starły jako „Bożą pszenicę”,

Święty Antoni opacie, sędziwy ojcze pustelników,

Święty Pawle z Teb, inspiratorze zakonu paulińskiego,

Święty Hieronimie, tłumaczu Pisma świętego, zwany „księciem egzegetów”,

Święty opacie Romualdzie, założycielu kamedułów, który posłałeś do Polski misjonarzy Benedykta i Jana, męczenników z Międzyrzecza,

Święta Hildegardo z Bingen, mniszko benedyktynko i doktorze Kościoła,

Święty Janie Kanty, nasz rodaku, kapłanie i profesorze Akademii Krakowskiej,

Święty Józefie Kalasancjuszu, założycielu zakonu pijarów,

Święty Kryspinie z Witerbo, gorliwy bracie zakonny kapucynie,

Święty Pawle od Krzyża, założycielu zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa,

Święty Alfonsie de Liguori, założycielu zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela,

Święty nasz rodaku Józefie Sebastianie Pelczarze, założycielu sióstr sercanek i biskupie przemyski,

Święty Janie XXIII, papieżu Soboru Watykańskiego II,

Święty Ojcze Pio z Pietrelciny, kapucynie i stygmatyku,

Święta Mario Maravillas Pidal od Jezusa, hiszpańska karmelitanko bosa,

Święty papieżu Pawle VI, wykonawco posoborowej odnowy Kościoła,

Święta matko Tereso z Kalkuty, symbolu chrześcijańskiej miłości bliźniego,

Święty Janie Pawle II, nasz rodaku, mężu modlitwy i czynu, papieżu przełomu tysiącleci,

Wszyscy sędziwi Święci i Święte Pańskie,

Baranku Boży…

Módlmy się: Boże, Ty jesteś Stwórcą i Panem naszym, z Twojej woli żyjemy, poruszamy się i jesteśmy; wejrzyj na nas modlących się do Ciebie i za wstawiennictwem Twoich świętych, których obdarzyłeś długim życiem na ziemi, umocnij nas Swoją łaską i spraw abyśmy wstępowali w ich ślady, pozostając zawsze wiernymi Twoim przykazaniom i Ewangelii Twojego Syna, a naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.