5 maja 2020 roku dziękczynnym Te Deum w klasztorach karmelitańskich rozpoczął się Rok Jubileuszowy 800 – lecia śmierci św. Anioła z Sycylii. Przez cały rok (do 5 maja 2021 r.) będziemy dziękować Panu Bogu za tego wiernego syna Karmelu. W związku z tym Stolica Apostolska wszystkim wiernym uczestniczących we Mszach świętych w kościołach Karmelitów – O.Carm. udzieliła możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
Choć św. o. Anioł wydaje się, że to postać z dawnych czasów, to miłość do Chrystusa i gorliwość w głoszeniu Ewangelii może być inspiracją dla nas, ludzi żyjących w XXI w. Odkryjmy na nowo świętego, która stoi u fundamentów Zakonu Karmelitańskiego i jest dla nas światłem prowadzącym na szczyt Góry Karmel.
Zapraszamy do odwiedzenia strony poświęconej postaci św. o. Anioła:
Święty Anioł z Sycylii O.Carm. (1185-1220)
Katalog Świętych Karmelu z końca XIV w. wylicza m.in. św. Anioła z Sycylii i podaje o nim nieco informacji. Więcej tychże informacji znajdziemy w późniejszych hagiografiach karmelitańskich.
Święty urodził się więc w Ziemi Świętej w 1185 roku, w rodzinie żydowskiej. Rodzice nosili imiona Józef i Maria. Miał jednego brata- Jana. Cała rodzina nawróciła się na chrześcijaństwo i obaj bracia zostali karmelitami, dołączając do grupy eremitów na górze Karmel. Anioł liczył wtenczas 25 lat. W 1218 roku został wyświęcony na kapłana.
Należał do grupy zakonników, którzy po uzyskaniu od patriarchy jerozolimskiego, św. Alberta de Abogardo Reguły karmelitańskiej, udali się po kilku latach do Rzymu, aby przedłożyć ją do zatwierdzenia papieżowi Honoriuszowi III. Papież rzeczywiście dokonał tego zatwierdzenia, ale dopiero 30 stycznia 1226 roku; chciał bowiem dokładnie zapoznać się z tekstem reguły i go przemyśleć. Św. Anioł już wtenczas nie żył. Po audiencji papieskiej nie powrócił bowiem do Ziemi Świętej, ale osiadł w Italii, gdzie zasłynął jako płomienny kaznodzieja.
Ostatnie dni życia św. Anioł spędził na Sycylii, gdzie został zamordowany jako męczennik przez niejakiego Berengario, wielkiego grzesznika, którego chciał nawrócić. Stało się to 5 maja 1220 roku.
Za czytelne świadectwo życia modlitwy i apostolskiej gorliwości, przypieczętowane przelewem własnej krwi, współbracia zakonni czcili św. Anioła jako męczennika i wznieśli w miasteczku Licata kościół ku jego czci, umieszczając w głównym ołtarzu ciało swego świątobliwego współbrata. Jego święto obchodzono 5 maja, a w ikonografii przedstawiano go z rozpromienionym obliczem i palmą męczeństwa w dłoni. Kult św. Anioła zatwierdził oficjalnie w 1456 roku papież Pius II. W 1662 roku doczesne szczątki świętego przeniesiono do nowego kościoła pw. Matki Bożej „del Carmine”, który mieszkańcy miasteczka Licata wznieśli jako wotum za ocalenie od zarazy, o które modlili się za jego przyczyną.
Modlitwa liturgiczna ku czci św. Anioła była natomiast następująca:
O Boże, mocy wierzących i korono męczenników, dzięki Twojej łasce św. Anioł zniósł cierpienia męczeństwa; za jego wstawiennictwem udział nam łaski, abyśmy potrafili go naśladować i być aż do śmierci świadkami Twojej obecności i dobroci.
Wspomnienie liturgiczne bł. Anioła obchodzone jest na Sycylii nadal 5 maja.
o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
Niebo Karmelu. Święci i błogosławieni Rodziny Karmelitańskiej lub z nią związani
Wadowice- Przemyśl 2018