Zaprezentuje wybrane momenty z życia Edyty Stein we Wrocławiu, pokaże jej wrocławskie ścieżki, ale przeniesie nas również do Dusznik-Zdroju, gdzie spędziła wakacje w 1912 r.
Film to owoc współpracy Domu Edyty Stein z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość oraz Urzędem Miasta Dusznik Zdroju; reżyserką jest Bogusława Stanowska-Cichoń, która ma już w swoim dorobku jeden film poświęcony patronce Europy.
– W filmie znajdzie się między innymi scena, w której mała Edyta bawi się z siostrą Erną na podwórku; zobaczymy jak idzie na zakupy ze starszą siostrą Różą, a ta kupuje jej jabłecznik z bitą śmietaną – opowiada Anna Siemieniec z Domu Edyty Stein. – Pokazany zostanie także czas jej studiów na Uniwersytecie we Wrocławiu. W „Dziejach pewnej rodziny żydowskiej” pisała o tym, jak siadywała we wnęce okiennej w uniwersyteckim gmachu i czuła się wtedy, jak księżniczka na zamku. Również taka scena znajdzie się w filmie.
Premiera odbędzie się jesienią, w ramach trwającego Roku Edyty Stein we Wrocławiu.
– Z myślą o filmie przeprowadziliśmy mini casting z pomocą FB. Osoby, które zostały wybrane do roli Edyty oraz jej siostry Erny i Hansa Bibersteina doskonale odnalazły się w rolach – mówi A. Siemieniec. – Nie szukaliśmy oczywiście sobowtórów, ale jakiś element fizycznego podobieństwa wobec pierwowzorów istnieje. Również nasze najmłodsze aktorki świetnie sprawdziły się na scenie. Myślę, że gra w filmie przyniosła im wiele radości. Sądzę, że Edyta będzie im jakoś towarzyszyć w dalszym życiu.
W głównych rolach występują: Łucja Pałamarz-Podgórna (Edyta Stein z okresu dzieciństwa), Pola Lewandowska (Erna Stein z okresu dzieciństwa), Urszula Kocierz (Edyta Stein z okresu studiów), Julia Stawińska (Erna Stein z okresu studiów), Adamowi Mirkowski (Hans Biberstein).
Materiały Domu Edyty Stalin, artykuł za: www.info.wiara.pl