Karmelitański Instytut Duchowości, który funkcjonuje w Krakowie od 26 lat, przygotowuje poszerzoną ofertę na najbliższy rok akademicki 2017/2018. Po wyborach władz Prowincji powołano do życia także Radę Instytutu w znacznie powiększonym składzie. Niemal w komplecie spotkaliśmy się po raz pierwszy 4 lipca po południu, by omówić projekty naszej działalności. Ofertę chcemy poszerzać stopniowo, kładąc jednocześnie nacisk na nowe metody dydaktyczne, znacznie większe eksponowanie mistycznej doktryny Mistrzów Karmelu i poszukiwanie nowych sposobów informowania ewentualnych słuchaczy o naszej działalności.
Na obecnym etapie naszej działalności rysują się co najmniej cztery jej rodzaje:
1) Podstawowa formacja do życia duchowego w formie przystępnych wykładów z wykorzystaniem techniki audiowizualnej. Zajęcia odbywałyby się jak dotychczas w piątki przez 4 godziny lekcyjne od godz. 17.00 do 20.15 z 15 minutową przerwą od 18.30 do 18.45. Jeden profesor prowadzi wykład przez półtorej godziny, jak to ma miejsce na Wyższych Uczelniach. O 16.30 odprawiana jest w każdy piątek Msza św. w kaplicy Instytutu dla chętnych.
2) Comiesięczne dni skupienia ze świętymi Karmelu w drugą sobotę miesiąca. W tym roku będzie to św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Bogaty i interesujący program prezentowany jest na stronie Instytutu.
3) Systematyczne studium mistycznej doktryny św. Teresy od Jezusa. Cykl spotkań rozpocznie się w drugim semestrze, a więc końcem lutego 2018 roku. Odpowiedzialną za tę działalność będzie s. dr Lidia Wrona, karmelitanka Misjonarka, na stałe współpracująca z Centrum Mistyki (CITES) w Avila. Spotkania odbywać się będą w środy od godz. 18 do około 20.20 dwa razy w miesiącu. Po dwugodzinnym wykładzie przewidziane jest spotkanie z zaproszonym gościem, który naświetli szerszy kontekst danej problematyki.
4) Kontynuacja Karmelitańskich Dni duchowości publikowanych następnie w serii „Karmel żywy”, która liczy już 21 tomów.
Wszystkie przydatne informacje będą dostępne na stronie KID: www.kid.edu.pl
Żywię nadzieję, że również w tym roku nie zabraknie chętnych do pogłębienia wiedzy o życiu duchowym i do wzrostu w nim.
o. prof. dr hab. Jerzy Wiesław Gogola OCD
dyrektor KID