Mińsk – poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła i klasztoru.
W Parafii Bożego Ciała w Mińsku, którą opiekują się Ojcowie Karmelici Bosi, 31 maja na Uroczystej Mszy św. pobłogosławiono kamień węgielny pod budowę nowego kościoła i klasztoru, który położony będzie w północnej części Mińska.
Z tej okazji w fundament świątyni i klasztoru, była wmurowana kapsuła z umieszczonym w środku dokumentem w języku łacińskim z opisaniem tego wydarzenia. Kapsułę wmurował Metropolita Mińsko-Mochylewski Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.
„Bardzo znaczącym jest to, że ceremonia odbywa się w parafialne święto tej wspólnoty – w Uroczystość Bożego Ciała.” – powiedział Arcybiskup. „Dla parafii Bożego Ciała to szczególny dzień” – powiedział Arcybiskup.
W uroczystości wzięli udział liczni kapłani i wierni z różnych parafii, w tym również z Darewa, skąd pochodzi o. Siarhei Trystsen OCD – Przełożony karmelitańskiej wspólnoty w Mińsku.
Kamień węgielny przywieziono z Hiszpanii.
Kamień węgielny był przywieziony z klasztoru św. Teresy z Awila (Hiszpania). Jak powszechnie wiadomo św. Teresa, nazywana Wielką, była założycielką ok. 40 karmelitańskich klasztorów.
Po pobłogosławieniu kamienia węgielnego, na specjalnym dokumencie, który został umieszczony w kapsule czasu, obecni kapłani i osoby związane z budową złożyli swoje podpisy. Pośród nich – podpis architekta kościoła i klasztoru Alekseja Jaromienki i delegata Prowincjała Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych o. Roberta Marciniaka OCD.
„Jeśli kamień węgielny mocny, mocny również będzie cały budynek”.
W homilii Arcybiskup zaznaczył, że każda budowa rozpoczyna się z fundamentu. „W fundamencie główną rolę odgrywa kamień węgielny, bo on łączy jego części. Popatrzmy na stare budowle, szczególnie kościoły. Tam zobaczymy masywne kamienie na jego rogach. Jeśli kamień węgielny mocny, to również cały budynek będzie mocny. Pamiętam jak w wiosce rozpoczynali budowę drewnianego domu. Najpierw na jego rogach kładli wielkie kamienie, na jakich opierały się belki przyszłego domu. Obecnie zmieniły się technologie, jednak w duchownym sensie, rola kamienia węglowego nie zmieniła się”, wspomniał Hierarcha.
«W Miśku potrzebne są nowe świątynie».
Według słów Arcybiskupa, budowa nowego kościoła, to wspólna troska: „Nie tylko Ojcowie Karmelici, ale i wierni powinni odpowiedzialnie podejść do budowy nowej świątyni. Bo w Mińsku potrzebne są nowe świątynie, w których będzie się głosić zawsze żywe i działające Boże Słowo. Nasz udział w budowie kościoła będzie sprzyjać stworzeniu tak materialnego kościoła jak i Kościoła Bożego Narodu, który buduje swoje życie na chrześcijańskich wartościach” – zakończył Arcybiskup.
Arcybiskup zwrócił uwagę, że jest to aktualne zwłaszcza w naszych czasach, kiedy „współczesne społeczeństwo ma alergię na Boga: zamiast tego, żeby proponować moralne wartości, społeczeństwo rezygnuje z nich. Żyjemy w czasach neopogaństwa, kiedy kultura nie podtrzymuje wiary… Dlatego bardzo ważnym jest osobiste nawrócenie, do którego prowadzi nas Eucharystia” – zaznaczył Hierarcha.
Na zakończenie Arcybiskup podkreślił, że ten dzień rozpoczyna nowy etap w życiu Kościoła i mińskiej karmelitańskiej wspólnoty na Białorusi.
źródło: www.karmelicibosi.pl