W ubiegłym roku przedstawiliśmy w naszym serwisie chrześcijańską genezę i karmelitańskie oblicze świętowania „Walentynek” (www.karmel.pl/karmelitanskie-oblicze-walentynek). Przypomnieliśmy, że przypadające 14 lutego wspomnienie liturgiczne św. Walentego biskupa, patrona miłości, chrześcijanie powinni przeżywać przede wszystkim jako dzień modlitwy za małżonków oraz narzeczonych.
Nie zapominajmy, że bazyliką pod wezwaniem św. Walentego w Terni, od 1609 r. opiekują się karmelici bosi. Tam przy grobie św. Walentego co roku w niedzielę najbliższą 14 lutego ma miejsce tzw. „święto zaręczyn”, na które przybywają setki par narzeczonych, składając sobie przyrzeczenia miłości i wierności, a także trwanie w czystości przedmałżeńskiej do dnia ślubu. W roku 1997 list do przybyłych tam par narzeczonych przesłał św. Jan Paweł II. Słowa Papieża są wyryte na tablicach umieszczonych w bazylice. Nadto do grobu św. Walentego pielgrzymują małżonkowie świętujący jubileusze z okazji kolejnych rocznic zawarcia sakramentu małżeństwa. Przybywają też wdowy i wdowcy, aby modlić się za zmarłych współmałżonków. Maję też miejsce imprezy kulturalne, zabawy, kiermasze, konkursy, i inne, które w tym roku wpisują się także w obchody karnawałowe.
Karmelici bosi z Terni uświadamiają jednak wszystkich, że w tym roku, gdy 14 lutego przypada Środa Popielcowa, zapoczątkowująca Wielki Post, i będąca dniem ścisłego postu, tj. ilościowego i jakościowego, świętowanie „Walentynek” należy zakończyć we wtorek, a wyrzeczenia związane z postem można ofiarować za małżeństwa cierpiące kryzysy, za młodych którzy niebawem przed Bogiem mają powiedzieć sobie sakramentalne „tak”, by zawsze budowali swój dom na Chrystusie, w wierności jego ewangelii. Warto, co więcej, trzeba podjąć to zaproszenie, patrząc na wszystko w kluczu nadprzyrodzonym.
o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
fot. sanvalentinoternibasilica.it