Gwozdawa
Pobożność prostotą piękna
arch. o. Romuald Gościewski OCD
W 1990 roku została zorganizowana wspólnota parafialna we wsi Gwozdawa. Na msze św. co niedziela przyjeżdżał ks. Witalij Skomarowski - dzisiaj biskup diecezji kijowsko - żytomiersikiej. Karmelici bosi zaczęli duszpasterzowanie rok później do 1991, na początku o. Serafin Tyszko, a później wszyscy którzy pracowali w Berdyczowie. Wiejska rada ofiarowała budynek starego klubu, gdzie urządzono pierwszą oficjalną kaplicę. Parafii nadano tytuł Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
W 2001 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła i przylegającego doń klasztoru.W budowę byli zaangażowani: o. Piotr Hewelt, o. Tobiasz Zarzycki, o. Bendytkt Krok i inni. 26 kwietnia 2006 roku odbyła się konsekracja wzniesionej świątyni, aktu tego dokonał biskup pomocniczy kijowsko – żytomierskiej diecezji Stanisław Szyrokoradiuk. Ukończenie przylegającego klasztoru wstrzymano na osiem lat, dopiero po tym czasie wstawiono plastikowe okna, zrobiono nowy plan pomieszczeń na dwóch poziomach i wykończono. Przy tych pracach swoimi umiejętnościami architektonicznymi wykazał się o. Krzysztof Urbański. Pozostają do ukończenie wielkie pomieszczenia usytuowane w wysokich suterenach wraz z tzw. dolnym kościołem a także budowa na zewnątrz kotłowni z budynkiem gospodarczym.
Parafia dziś liczy około 145 wiernych i 45 z sąsiedniej wsi Reja. Niestety większość wiernych to emeryci w podeszłym wieku, dlatego realnie uczęszcza na Mszę św. niedzielną 70 – 80 osób. W parafii działa wspólnota Legionu Maryi, Kościół domowy (jeden krąg), jest prowadzona katecheza parafialna dla około 20 dzieci. Wieś gdzie było duże kolektywne gospodarstwo tzw. kołchoz, dziś ruiny tych budynków straszą przyjeżdżających gości do Gwozdawy. Ludzie żyją głównie z emerytur i własnych upraw ziemniaków i warzyw.
Niewielka parafia i wieś ożywia się w niedziele roku i lato wtedy przysądzają goście tzn. synowie tych emerytów często z wnukami i dzięki nim frekwencja w kościele jest wyższa o 10 – 20 osób. Od czterech lat niewielka parafia organizuje piękną Uroczystość Bożego Ciała z ludową procesją Eucharystyczną. Dzięki sponsorom i ofiarodawcom udało się uszyć nowych 15 chorągwi procesyjnych, siedem feretronów - figur świętych, uszyto 50 paradnych kostiumów ukraińskich. Wierni angażują się w przygotowanie dywanów kwiatowych, malują płoty w kwiaty, dekorują trasę proporczykami, to wszystko sprawia ogromnie świąteczny nastrój bo godzien jest chwały i czci Ten, który nas zbawił – Jezus.
Od dwóch lat w sierpniu w Gwozdawie o. Józef Kucharczyk z ekipą organizuje karmelitańskie dni młodych z piękną frekwencją stu młodych osób, na Ukrainę to duża liczba. Wspólna modlitwa, Droga Krzyżowa, konferencje, zabawa. Ostatnie dni młodych „Recepta na miłość” były ze św. małżonkami Ludwikiem i Zelią Martin.
Piękne położenie kościoła i klasztoru w bliskości lasu i przyrody skłania do modlitwy i cieszenia się Bogiem.