LIST NR 13 DEFINITORIUM GENERALNEGO
SZEŚCIOLECIE 2021-2027
Rzym, 15 września 2024 r.
Drodzy Bracia i Siostry w Karmelu Terezjańskim
Przesyłamy wam z Generalatu w Rzymie nasze braterskie pozdrowienia. Piszemy do was na zakończenie ostatniego kwartalnego spotkania Definitorium, które odbyło się w dniach od 4 do 14 września. W obecnych dniach mijają dokładnie trzy lata od ostatniej Kapituły Generalnej w 2021 roku, a zatem wkraczamy w drugą część sześciolecia. W tym czasie mogliśmy dotknąć bogactwa i złożoności sytuacji naszej rodziny w różnych częściach świata i intensywnie odczuwamy wyzwania i nadzieje obecnej chwili. Dziękujemy Panu za przebytą drogę i prosimy Go, aby nam towarzyszył i oświecał nas, abyśmy nadal pełnili naszą posługę w Zakonie zgodnie z Jego wolą. Dziękujemy wszystkim członkom Karmelu Terezjańskiego, braciom, mniszkom i świeckim, za przyjęcie i współpracę w inicjatywach i decyzjach Definitorium i prosimy o dalszą ufną modlitwę do Pana za nas i za cały Zakon.
W podejmowanej przez nas służbie i modlitwach pamiętamy w szczególny sposób o naszych braciach i siostrach, którzy przeżywają trudne chwile. Jest wiele wspólnot, które obecnie znajdu ją się w sytuacjach naznaczonych wojną, prześladowaniami, napięciami politycznymi lub spo łecznymi, trudnościami ekonomicznymi itp. Wszystkim im pragniemy wyrazić naszą bliskość i troskę. Dziękujemy za waszą hojność wobec tych miejsc, zakonów i klasztorów, dla których pro siliśmy o pomoc finansową, otrzymując od was bardzo hojną odpowiedź.
Program na sześciolecie
Jak zwykle, na spotkaniu Definitorium, omówiono szczegółowo tematy, które będą w cen trum uwagi Zakonu w tym sześcioleciu.
Tożsamość karmelitańsko-terezjańska
Nie zapominajmy o słowach papieża Franciszka skierowanych do uczestników Kapituły Ge neralnej 2021: „Nie powinniście naśladować misji innych charyzmatów, ale być wierni własne mu, aby dać światu to, co Pan dał wam dla dobra wszystkich, to znaczy żywą wodę kontempla cji... Drodzy bracia, harmonia między tymi trzema elementami: przyjaźnią z Bogiem, życiem bra terskim i misją, jest fascynującym celem, który może motywować wasze obecne i przyszłe wybory”.
Pogłębianie i aktualizacja naszej karmelitańsko-terezjańskiej tożsamości jest stałym celem, który wyznacza nasze rozeznanie. Deklaracja o charyzmacie zatwierdzona przez Kapitułę Gene ralną pozostaje ważnym punktem odniesienia dla całego Zakonu. Przeżywanie naszego chary zmatu w sposób rzeczywisty, w każdym miejscu, w którym jesteśmy, jest konkretnym sposobem odpowiedzi na wezwanie do służby Bogu i Kościołowi.
Formacja
Aby charyzmat, który otrzymaliśmy, pozostał aktualny i przynosił odnowione owoce w przyszłości, niezbędna jest dobra formacja początkowa i stała. Zaangażowanie całego Zakonu jest niezbędne, aby zaoferować właściwe rozeznanie i najlepszą możliwą inicjację nowym kan dydatom, którzy czują się powołani przez Pana do bycia częścią naszej rodziny zakonnej.
Konkretną pomocą w procesie formacji jest Ratio Institutionis, które zawiera teoretyczne i praktyczne elementy formacji początkowej w całym Zakonie. Obecnie trwa proces aktualizacji tekstu. Pierwszy projekt, przygotowany przez Międzynarodową Komisję, został niedawno przesłany do wszystkich okręgów zakonnych w celu jego oceny i wzbogacenia. Dzięki nadsyłanym uwagom i pracom rewizyjnym, które Komisja i Definitorium kontynuują, w nadchodzących mie siącach będziemy mieli dobry przewodnik dla formacji początkowej.
Omówiliśmy kilka konkretnych kwestii związanych z formacją. W naszych rozmowach pod kreślaliśmy potrzebę dobrego rozeznania na początku i na różnych etapach formacji, a także potrzebę ścisłego towarzyszenia młodym zakonnikom w pierwszych latach po profesji uroczy stej lub święceniach. W Międzynarodowym Kolegium Rzymskim nowy rok szkolny rozpoczyna się z odnowioną wspólnotą formacyjną, o czym informowaliśmy już w naszym czerwcowym li ście oraz z włączeniem nowych studentów z różnych części świata. Podzieliliśmy się również informacjami i wrażeniami na temat drugiego nowicjatu, który jest coraz częściej prowadzony wspólnie w różnych regionach Zakonu (Indie, Afryka anglojęzyczna, Afryka francuskojęzyczna, Europa, Ameryka Łacińska...); doświadczenie współpracy międzyprowincjalnej w tej dziedzinie jest bardzo pozytywnie oceniane. Inną bardzo cenioną inicjatywą było Europejskie Spotkanie Studentów, które odbyło się w drugiej połowie sierpnia w Lisieux.
Życie intelektualne
W sferze kulturalnej i intelektualnej Wydział Teologiczny Teresianum kontynuuje prace nad nowymi propozycjami, aby wzbogacić ofertę akademicką i zapewnić bardziej wykwalifikowaną obsługę studentów. Jeśli chodzi o wspólnotę profesorów, mianowaliśmy o. Denisa Chardonnensa (Awinion-Akwitania) przełożonym, a o. Łukasza Strzyża-Steinerta (Niemcy) pierwszym radnym. Serdecznie dziękujemy o. Albertowi Wachowi (Kraków) i o. Innocentemu Hakizimanie (Kongo) za ich posługę w ostatnich latach. Mianowaliśmy również o. Ignatiousa Kunnumpurathu (Mala bar) na przełożonego wspólnoty specjalizacyjnej Seminarium Missionum, podczas gdy o. Joemon Olattupurath (Manjummel) pozostaje współpracownikiem i ekonomem wspólnoty.
W CITeS w Avila właśnie odbył się Drugi Międzynarodowy Kongres poświęcony Teresie z Li sieux i rozpoczyna się nowy rok akademicki. Wraz z Master in Mysticism and Human Sciences, Centrum nadal oferuje wiele działań związanych z mistycyzmem i duchowością. Jeśli chodzi o inne ośrodki, chcielibyśmy wspomnieć o nowym dyplomie z duchowości chrześcijańskiej (online) organizowanym przez Jyotir Bhavan z prowincji Manjummel (Indie).
Zgodnie z planem, grupa refleksji nad życiem intelektualnym Zakonu odbyła swoje trzecie spotkanie pod koniec czerwca, tym razem w Teresianum w Rzymie. Jedną z inicjatyw jest organi zacja międzynarodowego kongresu poświęconego św. Janowi od Krzyża i mistyce, planowanego na rok 2026. Ojciec Generał, ze swojej strony, wyśle list do Zakonu na temat życia intelektualnego w święto św. Teresy od Jezusa.
Duszpasterstwo młodzieży
Ojciec Generał i Definitorium potwierdzają pragnienie promowania pracy z młodzieżą na ca łym świecie. Trwają konsultacje z zakonnikami najbardziej zaangażowanymi w duszpasterstwo młodzieży w różnych okręgach, aby zebrać pomysły i możliwe inicjatywy. Równolegle trwają przygotowania do przyjęcia uczestników Jubileuszu Młodzieży, który odbędzie się w Rzymie w dniach od 28 lipca do 3 sierpnia, w kontekście Roku Jubileuszowego 2025 (bardziej szczegó łowe informacje i rejestracja przez adres e-mail: carmelforyouth@proton.me).
Rocznice
W związku z rocznicą urodzin Teresy z Lisieux, kontynuowany jest program ponownego czytania tekstów Świętej, w tym roku z wybranymi fragmentami Rękopisów B i C. Karty z tek stami i sugestiami do czytania i dialogu wspólnotowego można znaleźć na stronie internetowej Generalatu, wraz z filmami refleksyjnymi dla każdej karty (https://www.carmelitaniscalzi.com). Karty na rok 2025, pierwsze stulecie kanonizacji Teresy, są już przygotowywane.
Jednocześnie nie zapominajmy, że zbliża się sanjuanistyczny rok 2026, w którym przypada 300. rocznica kanonizacji św. Jana od Krzyża i 100. rocznica ogłoszenia go Doktorem Kościoła. Prowincja Iberyjska przygotowuje kilka uroczystości i towarzyszących im wydarzeń. Zachęcamy wszystkie okręgi do wykorzystania tego roku do pogłębienia wiedzy na temat życia i doktryny Jana od Krzyża oraz do odnowienia jego obecności w naszym życiu jako nauczyciela i wzoru.
Życie maryjne
16 lipca, w święto Matki Bożej z Góry Karmel, przełożeni generalni karmelitów i karmelitów bosych wystosowali wspólny list zatytułowany „W Maryi jutrzenka nadziei: modlitwa w Maryi”. Podtrzymujemy pragnienie ożywienia życia maryjnego w Karmelu, przekonani, jak stwierdza wspomniany list, że „bliskość Maryi i zażyłość z Nią zawsze były źródłem odnowy i płodności w naszej rodzinie karmelitańskiej i otwierały ścieżki, które prowadziły nas w nocy i umacniały nas w chwilach kryzysu”.
W najbliższych tygodniach do całego Zakonu (zakonników, mniszek i świeckich) zostanie rozesłana ankieta dotycząca różnych aspektów życia maryjnego, przygotowana przez zakonni ków z Fatimy (Portugalia) we współpracy z Definitorium. Celem ankiety jest poznanie obecnego stanu życia maryjnego w Zakonie, aby zaproponować inicjatywy, które przyczynią się do odnowy tego filaru naszego charyzmatu. Kwestionariusz jest podzielony na cztery części, dotyczące cha ryzmatu, duchowości duszpasterskiej, mariologii i wymiaru pobożnościowego. Zachęcamy do udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.
Wizytacje duszpasterskie
W lipcu i sierpniu odbyły się cztery wizytacje duszpasterskie. Definitorium wysłuchało i oceniło sprawozdania wizytatorów oraz przygotowało pewne sugestie i decyzje dla każdego okręgu.
Zambia
Philbert odwiedził misję w Zambii, powierzoną prowincji Manjummel, w dniach od 1 do 15 lipca. Ojciec Generał był również obecny przez kilka ostatnich dni. Misja rozpoczęła działal ność w 2014 roku na prośbę biskupa diecezji Chipata. Obecnie stanowią ją dwie wspólnoty. Wspólnota Chamilala, składająca się z trzech zakonników, obsługuje lokalną parafię i kilka stacji parafialnych; niektóre są trudno dostępne. Jest to odległy i biedny obszar, z niewielką liczbą chrześcijan. Druga wspólnota została otwarta w 2017 roku w Mwanjawanthu, około 300 km od poprzedniej, w nieco mniej odizolowanym obszarze, z większą liczbą chrześcijan. Ona również składa się z trzech braci. Oprócz opieki nad duszpasterstwem parafialnym, jest to dom powołań i aspirantów. Na kolejnych etapach kandydaci kontynuują swoją formację w Tanzanii. Biskup diecezji Lusaka zaproponował nową parafię w stolicy, co oznaczałoby otwarcie trzeciej wspólnoty w Zambii. W tym celu Prowincja Manjummel ma nadzieję, że w nadchodzących miesiącach będzie mogła wysłać więcej zakonników.
Trzeba podziwiać i być wdzięczni za intensywną i wymagającą działalność misyjną pro wadzoną przez zakonników w Zambii w trudnych warunkach. Prosimy Pana, aby błogosławił i towarzyszył umacnianiu obecności charyzmatu karmelitańskiego w tym kraju.
Flandria
Christophe-Marie złożył wizytę duszpasterską w semiprowincji Flandrii, w dniach od 2 do 24 lipca. Ojciec Generał uczestniczył osobiście w zakończeniu wizytacji. Obecność Zakonu w Belgii sięga 1610 roku. W 1617 roku powstała prowincja Flandria-Belgia, która w 1761 roku została podzielona na prowincje Flandrii i Brabancji. Flandria miała w przeszłości silną dynamikę misyjną. W ostatnich latach obecna semiprowincja doświadczyła znacznego spadku liczebno ści i obecnie liczy 17 profesów wieczystych i 2 nowicjuszy, a także 5 zakonników spoza wspólno ty. Średnia wieku wynosi około 70 lat. Semiprowincja ma cztery wspólnoty, trzy we Flandrii i jedną w Szwecji, gdzie kardynał Anders Arborelius sprawuje posługę biskupią. Karmelici bosi mają sześć wspólnot we Flandrii, jedną w Danii i jedną w Szwecji. Świeccy Karmelici mają swoje wspólnoty we Flandrii, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i na Łotwie.
Wspólnota w Brugii (7 zakonników) jest domem powołaniowym i postulatu, ale także do mem gościnnym. Program „Przyjdź i zobacz” zaowocował znakami nadziei – dwoma obecnymi nowicjuszami. Wspólnota w Gandawie (3 zakonników) jest domem prowincjalnym, wydawnic twem i centrum duchowości („Het Ruspunt”). Wspólnota w Berchem (4 zakonników) służy w parafii św. Teresy, jednak jej przyszłość jest niepewna. Wspólnota w Tågarp-Norraby w Szwecji (3 zakonników) prowadzi półeremicki styl życia. Wspólnoty pozostają wierne wspólnej modlitwie. W silnie zsekularyzowanym społeczeństwie ich działalność koncentruje się na duszpaster stwie karmelitańskim, zwłaszcza na przyjmowaniu ludzi będących w procesie poszukiwania. Biorąc pod uwagę realia życia tych zakonników, zaproponowaliśmy, aby w miarę możliwości wzmocnić wspólnoty w Brugii, Gandawie i Tågarp-Norraby. Jeśli chodzi o formację kandydatów, warto skorzystać ze współpracy innych okręgów. Pragnąc ściśle towarzyszyć zakonnikom na tym etapie, Definitorium uważa za stosowne zmienić Statuty Okręgu na Statuty Komisariatu, dla któ rego zostaną przygotowane Statuty partykularne i dokonane odpowiednie nominacje.
Ameryka Środkowa
W dniach od 1 lipca do 31 sierpnia o. Martín odbył wizytę duszpasterską w Prowincji Ame ryki Środkowej. Ojciec Generał był obecny podczas ostatniej fazy wizytacji. Obecność Zakonu w tym regionie rozpoczęła się od działalności misyjnej dawnych prowincji: Aragón-Valencia, której zakonnicy przybyli do Nikaragui w 1950 roku i prowincji Navarra, która zainaugurowała swoją działalność w Gwatemali w 1953 roku. Prowincja Ameryki Środkowej została utworzona w 1997 roku i jest obecna w 6 krajach: Gwatemali, Salwadorze, Nikaragui, Hondurasie, Kostaryce i Panamie. Prowincja liczy 46 profesów wieczystych (41 we wspólnotach prowincji, 1 w Meksy ku, 2 w Rzymie posługujących Zakonowi i 2 biskupów), 15 profesów czasowych i 5 postulantów. W sumie istnieje 11 placówek: 8 z nich jest odpowiedzialnych za parafie, 2 są domami formacyj nymi, a jedna jest domem duchowości. Jednocześnie 8 domów prowadzi Szkoły „Estepre” (Tere zjańskie Szkoły Promocji Duchowej).
W prowincji jest 6 wspólnot karmelitanek bosych i około 250 członków Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego. Istnieje również znacząca obecność żeńskich instytutów zakonnych związa nych z Zakonem. Niektóre z nich powstały w tym regionie.
Prowincja Ameryki Środkowej ma cztery cechy, które ją wyróżniają: jej niedawna historia jako prowincji, wielokulturowość, podwójna tradycja (misyjna i konwentualna) oraz akcent tere zjański. Największą siłą Prowincji jest braterstwo, wspierane przez takie elementy, jak osobiste zaangażowanie zakonników w życie wspólnotowe, różnorodność kulturowa, spotkania prowin cjalne i wspólnotowe. Konieczne jest dalsze wzrastanie w braterstwie, a także w doświadczeniu modlitwy zgodnie z naszym charyzmatem, zapobiegając sytuacji, w której działalność duszpa sterska staje się przeszkodą dla modlitwy wspólnotowej.
Zarówno nowicjat, jak i studium teologii są międzyprowincjalne, z udziałem Prowincji Mek syku, Ameryki Środkowej, Komisariatu Karaibów i Delegatury Wenezueli; wspólnie opracowali statuty kierujące formacją początkową, świadomi potrzeby zintensyfikowania formacji formato rów.
Prowincja rozpoczęła drogę restrukturyzacji wspólnot, chociaż nadal pozostaje wyzwaniem skonfigurowanie wspólnot z wystarczającą liczbą zakonników. Istnieje potrzeba opracowania dziesięcioletniego projektu prowincjalnego, podzielonego na etapy i z okresowymi weryfikacja mi. Rozpoczął się także dialog między Prowincją Ameryki Środkowej, Komisariatem Karaibskim i Delegaturą Wenezueli na temat rekonfiguracji mapy obecności zaproponowanej przez Definito rium.
Podczas końcowego zgromadzenia wizytacyjnego, w obecności Ojca Generała, podjęto decy zję o tymczasowym przekazaniu klasztoru w Managua (Nikaragua) diecezji, ponieważ sytuacja polityczna nie ułatwia wjazdu zakonników do tego kraju. Chociaż prowadzono dyskusje na temat ewentualnego wjazdu zakonników, po konsultacjach z kardynałem zdecydowano, że zakonnicy nie będą starali się o wjazd do kraju z powodu warunków postawionych przez rząd.
Malawi
Jean-Baptiste odwiedził delegaturę prowincjalną Prowincji Nawarry w Malawi, w dniach od 2 do 21 lipca. Ojciec Generał był obecny w zgromadzeniu na zakończenie wizyty, towarzysząc rozpoczęciu nowicjatu kilku młodych mężczyzn, profesji czasowej dwóch braci i święceniom kapłańskim dwóch innych. Obecność w tym kraju rozpoczęła się w 1963 roku. Obecnie istnieje pięć wspólnot: dwa domy duchowości, dwie parafie i dom formacyjny (postulat-filozofia). Prowadzą także przedszkole i szkołę podstawową. W Delegaturze jest 17 profesów uroczystych, w tym jeden z Komisariatu Kongo i jeden z Nawarry; poza Delegaturą są dwaj w Hiszpanii i jeden we Włoszech. Nasz brat George Tambala jest arcybiskupem Lilongwe. Jest 9 profesów czaso wych, 2 nowicjuszy i 15 postulantów. W Malawi istnieje wspólnota karmelitów bosych, obecny jest także Karmel świecki.
Bracia żyją we wspólnocie braterskiej i przekazują nasz charyzmat poprzez różne posługi na rzecz Kościołów lokalnych. Formacja początkowa jest międzyprowincjalna: Malawi wysyła swo ich studentów teologii do Morogoro (Tanzania, Prowincja Karnataka-Goa), a ze swojej strony przyjmuje nowicjuszy z Kenii (Prowincja Waszyngton).
Podczas końcowego zgromadzenia wizytacyjnego zakonnicy zostali wezwani do odpowie dzialnego rozwoju w takich aspektach jak ekonomia, przejrzystość, odpowiedzialność, współ praca, synodalność, współodpowiedzialność za życie i apostolstwo. Pożądany jest postęp w ko ordynacji, planowaniu i monitorowaniu projektów w Delegaturze i we wspólnotach. Projekty rozwojowe powinny być przygotowywane i planowane zgodnie z potrzebami, a następnie moni torowane od etapu realizacji do sprawozdawczości poprzez dobrze sporządzone sprawozdania, pod nadzorem Rady Delegatury Prowincjalnej i przełożonego prowincjalnego, zgodnie ze statu tami. Dobrze będzie również wzmocnić dialog i zaufanie między Prowincją Macierzystą a Delega turą.
Inne wizyty
Roberto Maria zrelacjonował swoją wizytę we wspólnocie w Empoli (Włochy), z prowin cji Karnataka-Goa. Składa się ona z trzech zakonników, którzy obsługują parafię i współpracują w duszpasterstwie szpitalnym.
Jest to jedna ze wspólnot, która otrzymała tymczasowe pozwolenie na obecność poza tery torium swojej prowincji do 2026 roku. W każdym konkretnym przypadku trwa dialog między prowincją pochodzenia, prowincją lokalną i Definitorium, aby doprowadzić do uregulowania tych obecności w sposób bardziej zgodny z literą i duchem naszego prawa.
Życie okręgów zakonnych
Definitorium pragnie śledzić z troską i uwagą życie okręgów zakonnych i towarzyszyć im po bratersku w ich drodze. Aby wizytacje duszpasterskie były bardziej owocne, prosimy wszystkie okręgi, aby po upływie roku od wizytacji przesłały sprawozdanie z zastosowania wskazówek i ustaleń przesłanych przez Definitorium. W niektórych przypadkach wizytacja pozostaje otwarta, aby dokładniej śledzić sytuację.
Wśród konkretnych tematów z życia okręgów, którymi zajmowaliśmy się podczas naszego spotkania, wymieniamy następujące:
- W Izraelu nasze wspólnoty braci i sióstr zakonnych żyją względnie normalnie, pośród na pięć wojennych w regionie. Pielgrzymki zostały znacznie ograniczone. Z różnych powodów w ostatnim czasie nastąpiły pewne zmiany wśród zakonników posługujących w Delegaturze. Przygotowywanie projektów rekonstrukcyjnych w Wadi es-Siah jest kontynuowane, zgodnie z planem, na jaki pozwala wiele skomplikowanych procedur.
- Komentowaliśmy rozwój niedawno utworzonego Komisariatu Lombardii i jego obecność w Kamerunie. Definitorium zatwierdziło statut wspólnoty w Monza (Włochy), która będzie pro wadzona jako dom międzyprowincjalny przez Komisariat Lombardii i Prowincję Wenecji.
- Dla Komisariatu Chile mianowaliśmy o. Cristhiana Oguedę komisarzem, o. Leonela Cenice rosa (Meksyk) pierwszym radnym i o. Emilio Hadada (Meksyk) drugim radnym. - Na prośbę Komisariatu Konga zgodziliśmy się na rozpoczęcie nowej obecności w Gabonie. - Na prośbę Prowincji Angielsko-Irlandzkiej zgodziliśmy się na przeniesienie nowicjatu do Termonbacca (Derry, Irlandia Północna).
- Zgodziliśmy się na restrukturyzację, zaproponowaną przez biskupa, niektórych posług pa rafialnych w La Réunion (Komisariat Madagaskaru).
- Na prośbę poszczególnych Prowincji zatwierdziliśmy kanoniczne erygowanie domów Aszramu Góry Karmel w Irumbakacholai (Palakkad, Kerala, Indie, Prowincja Manjummel), Mu vattupuzha (Ernakulam, Kerala, Prowincja Malabar), a także domu nowicjatu w Malaybalay City i domu prowincjalnego w Quezon City (Prowincja Filipin).
- Otrzymaliśmy kilka próśb o pomoc finansową, na które odpowiemy indywidualnie.
Kuria Generalna
Prokurator generalny, o. Juan David Noguera, zaktualizował dane na temat otwartych spraw dotyczących zakonników naszego Zakonu, toczących się przed watykańskimi dykasteriami. Poin formował także o innych sprawach związanych z zarządem generalnym i różnymi okręgami za konnymi.
Pamiętajmy, że zgodnie z naszymi Konstytucjami „Prokurator generalny ma za zadanie zaj mować się praktykami Zakonu w Stolicy Apostolskiej, w zależności od prowikariusza lub Defini torium, zgodnie z naturą sprawy” (KKK 190). Z tego powodu prokurator okresowo przedkłada Definitorium szczegółowy raport na temat stanu spraw toczących się w różnych departamentach watykańskich, w szczególności na temat spraw do rozwiązania dotyczących zakonników w sytu acji nieregularnej. Utrzymuje również niezbędne kontakty z wyższymi przełożonymi różnych okręgów Zakonu oraz z klasztorami i federacjami karmelitów bosych, aby pomóc im w przygo towaniu niezbędnych dokumentów do różnych akt, a także udzielać porad w kwestiach prawnych.
Marco Chiesa, postulator generalny, przedstawił najnowsze wiadomości na temat spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, które śledzi. Poinformował także Definitorium o trwającym obecnie procesie badania ciała św. Teresy od Jezusa. Jak szeroko informowały media, pierwszy etap w Alba de Tormes został zakończony, a teraz specjaliści będą kontynuować naukową analizę próbek pobranych we Włoszech. Szczegółowe wnioski z tego procesu zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie. W międzyczasie podjęte zostaną niezbędne kroki w celu zapewnienia jak naj lepszej ochrony szczątków świętego.
Paolo De Carli, ekonom generalny, przedstawił sytuację ekonomiczną Generalatu na ko niec pierwszego półrocza, która nie wykazuje znaczących zmian. Wyrażamy naszą wdzięczność za datki otrzymane od różnych okręgów Zakonu, a także od klasztorów mniszek. Do najbardziej znaczących należą fundusze na formację początkową i pomoc potrzebującym klasztorom oraz otwarte zbiórki na Ukrainę, Syrię i Burkina Faso.
Karmelitanki bose
Wraz z o. Rafałem Wilkowskim, sekretarzem ds. mniszek, i wice sekretarzem, o. Juanem Pa blo Patiño, omówiliśmy niektóre aspekty związane z karmelitankami bosymi. Obecnie głównym tematem jest rewizja Konstytucji (1991). Po intensywnym i owocnym doświadczeniu spotkania w Nemi, w kwietniu ubiegłego roku, z przedstawicielami federacji i stowarzyszeń z całego świa ta, kontynuujemy podróż przez nowe etapy.
Zgodnie z decyzją podjętą na wspomnianym zgromadzeniu, przeprowadzono konsultacje wśród wszystkich Federacji w celu utworzenia Międzynarodowej Komisji Roboczej. Po otrzyma niu wszystkich propozycji, Ojciec Generał powołał Komisję, opierając się na nazwiskach, które spotkały się z największym uznaniem, starając się jednocześnie zapewnić jak największą repre zentatywność. W skład Komisji wejdzie dziewięć następujących mniszek:
- Róża Maria od Trójcy Przenajświętszej (Rosemary Efeti Matute), Buea (Kamerun) - Maria Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej (Mary Elizabeth Goeckel), Loretto (USA) - Lucía de la Cruz (Lucía Alliende Estévez), Santiago/San José (Chile)
- Maria Silvia de la Misericordia de Dios (Silvia Alejandra Becerra), Kordoba (Argentyna) - Agustina od Matki Bożej (Agustina Rosalia Zewet), Yakarta (Indonezja)
- Anjali Charles od Trójcy Przenajświętszej (Anne Jose), Kolayad (Kerala, Indie) - Christine de Jésus (Christine Morel), Hawr (Francja)
- Gema de la Cruz (Gema Juan Herranz), Puçol (Hiszpania)
- Veronica Teresia Elias a Spiritu Sancto (Veronique Reincke), Aufkirchen (Niemcy)
Rafał Wilkowski i o. Juan Pablo Patiño również wejdą w skład Komisji, choć bez prawa głosu. Kontakty między członkami Komisji rozpoczną się wkrótce w celu ustalenia dynamiki i przebiegu procesu rewizji. W każdym razie przyszły tekst Konstytucji będzie podlegał ocenie i sugestiom wspólnot i będzie musiał uzyskać zgodę większości z nich, zanim zostanie przedstawiony Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, któ ra ma uprawnienia do jego zatwierdzenia.
Przeanalizowaliśmy również specyficzną sytuację niektórych klasztorów, wymagających, z różnych powodów, szczególnej uwagi. Chociaż prawdą jest, że nadal dochodzi do likwidacji wspólnot, warto również zauważyć, że od początku tego roku wspólnoty Gospić (Chorwacja), Fahefa (Tonga), Dongducheon (Korea Południowa) i Eroode (Thamarassery, Indie) zostały kanonicznie erygowane.
Świecki Karmel
Ramiro Casale, delegat ds. Świeckiego Zakonu, poinformował o przygotowaniach do świa towego spotkania Świeckiego Karmelu zaplanowanego na lipiec 2026 roku w Avila. Mówił także o spotkaniach, które odbył w ostatnich miesiącach ze wspólnotami OCDS w różnych miejscach na świecie (w Nigerii, Holandii, Puerto Rico, Miami i Bostonie). Poinformował również o postę pach w opracowywaniu nowego Rytuału Świeckiego Zakonu, który Postulator Generalny przeka że do Dykasterii ds. Kultu Bożego. Omówiliśmy niektóre kwestie prawne dotyczące Świeckiego Zakonu.
Definitorium zaakceptowało oficjalną agregację do Zakonu Sióstr Oblatek św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zgromadzenia założonego w 1929 roku w północnej Francji. Odnowiono także agregację do Zakonu Sióstr Karmelitanek Trynitarek (Meksyk), po zmianie nazwy zgromadzenia. Przed zakończeniem naszego spotkania dokonaliśmy przeglądu kalendarza na nadchodzące miesiące, ze szczególnym uwzględnieniem oczekujących wizytacji duszpasterskich. Kapituły prowincjalne odbędą się między końcem 2025 roku, a połową 2026 roku. Na początku września 2026 roku odbędzie się Nadzwyczajne Definitorium z udziałem nowych przełożonych wyższych. Planuje się, że odbędzie się ono w Meksyku i będzie miało na celu przygotowanie do Kapituły Generalnej w 2027 roku oraz zaoferuje prowincjałom wskazówki i materiały, aby mogli lepiej wykonywać swoją posługę na rzecz okręgów. Otrzymaliśmy również informacje o tradycyjnym spotkaniu ALACAR między karmelitami i karmelitami bosymi, zaplanowanym na 20-25 paź dziernika 2025 roku w Brazylii.
Na koniec przypomnieliśmy, że Anna od Jezusa zostanie beatyfikowana 29 września w Brukseli, podczas uroczystości pod przewodnictwem papieża Franciszka, w której wezmą udział Generał Zakonu o. Miguel Márquez Calle i postulator generalny o. Marco Chiesa. Powie rzamy cały Zakon wstawiennictwu nowej błogosławionej, do której Jan od Krzyża skierował na stępujące słowa: „Bo chociaż Wasza Wielebność nie ma studiów teologii scholastycznej, ułatwia jących zrozumienie prawd boskich, nie zbywa jej jednak na znajomości wiedzy mistycznej, której się nabywa przez miłość” (Pieśń duchowa, redakcja B, prolog, 3).
Po tych sesjach roboczych Definitorium spędzi trzy dni w gronie przyjaciół, na refleksji i dia logu, aby wymienić się wrażeniami z trzech lat minionego sześciolecia i ukierunkować naszą posługę na pozostały czas. Jesteśmy wdzięczni za wasze modlitwy, które pomagają nam żyć zaw sze uważnie na potrzeby Zakonu i na wolę Bożą.
Z braterskim pozdrowieniem
- Miguel Márquez Calle, Generał
- Agustí Borrell
- Pius James D'Souza
- Philbert Namphande
- Roberto Maria Pirastu
- Christianus Surinono
- Martín Martínez Larios
- Christophe-Marie Baudouin
- Jean-Baptiste Pagabeleguem
Tłum. Jerzy Zieliński OCD