Koronacja figury MB z Góry Karmel w Tiranie (Chile)

Podczas wizyty Ojca Świętego Franciszka w Chile (15-18 stycznia 2018 r.) nie mogło zabraknąć odniesienia do Matki Bożej z Góry Karmel, która jest tu czczona jako główna patronka i królowa Chile. Już podczas spotkania z prezydentem, rządem i korpusem dyplomatycznym papież Franciszek zakończył swoje przemówienie słowami: „Modlę się, aby Matka Boża z Góry Karmel, matka i królowa Chile, nadal wspierała nadzieje tego błogosławionego narodu”.

Narodowe sanktuarium Matki Bożej z Góry Karmel znajduje się w Maipú na południowy wschód od stolicy kraju Santiago. Stanowi ono wotum narodu chilijskiego dla Matki Bożej z Góry Karmel w podzięce za zwycięstwo nad wojskiem hiszpańskim w 1818 r. Miejsce to obchodzi więc w tym roku 200-lecie istnienia. W 1987 r. św. Jan Paweł II dokonał koronacji figury Matki Bożej, a papież Franciszek spotkał się tutaj 17 stycznia 2018 r. z chilijską młodzieżą.

Nazajutrz 18 stycznia Ojciec Święty sprawował Eucharystię w Iquique, podczas której koronował koronami papieskimi Figurę Matki Bożej Szkaplerznej z Tirany. Do tego położonego w północnej części kraju (75 km od Iquique )sanktuarium na uroczystości szkaplerzne w dniu 16 lipca przybywa co roku 300 tys. pielgrzymów z Chile, Peru i Boliwii. Specyficzną, ludową formą uczczenia Matki Bożej są tradycyjne, ludowe tańce uliczne. Mają one swoje korzenie w zaadaptowanym dla pobożności maryjnej kulcie przedchrześcijańskim.

Sanktuarium Matki Bożej w Tiranie powstało w 1550 r. na miejscu, gdzie misjonarz, o. Antonio Rodon odnalazł w środku lasu krzyż. Miała tam się dokonać egzekucja córki kapłana Inków Huillac Nusta  i portugalskiego górnika Vasco de Almeyda, zabitych przez rdzennych mieszkańców za to, że Huillac Nusta przyjęła chrzest.

o. Piotr Karauda OCD

fot. revistaecclesia.com


fot. nuestramadredelatirana.blogspot.com


bets10casibomjojobetcasibom girişcasibom giriscasibom girişcasibomjojobetcasibomcasibom girişsahabet1xbet girişbets10betturkey girişsahabet