Podczas wizyty Ojca Świętego Franciszka w Chile (15-18 stycznia 2018 r.) nie mogło zabraknąć odniesienia do Matki Bożej z Góry Karmel, która jest tu czczona jako główna patronka i królowa Chile. Już podczas spotkania z prezydentem, rządem i korpusem dyplomatycznym papież Franciszek zakończył swoje przemówienie słowami: „Modlę się, aby Matka Boża z Góry Karmel, matka i królowa Chile, nadal wspierała nadzieje tego błogosławionego narodu”.
Narodowe sanktuarium Matki Bożej z Góry Karmel znajduje się w Maipú na południowy wschód od stolicy kraju Santiago. Stanowi ono wotum narodu chilijskiego dla Matki Bożej z Góry Karmel w podzięce za zwycięstwo nad wojskiem hiszpańskim w 1818 r. Miejsce to obchodzi więc w tym roku 200-lecie istnienia. W 1987 r. św. Jan Paweł II dokonał koronacji figury Matki Bożej, a papież Franciszek spotkał się tutaj 17 stycznia 2018 r. z chilijską młodzieżą.
Nazajutrz 18 stycznia Ojciec Święty sprawował Eucharystię w Iquique, podczas której koronował koronami papieskimi Figurę Matki Bożej Szkaplerznej z Tirany. Do tego położonego w północnej części kraju (75 km od Iquique )sanktuarium na uroczystości szkaplerzne w dniu 16 lipca przybywa co roku 300 tys. pielgrzymów z Chile, Peru i Boliwii. Specyficzną, ludową formą uczczenia Matki Bożej są tradycyjne, ludowe tańce uliczne. Mają one swoje korzenie w zaadaptowanym dla pobożności maryjnej kulcie przedchrześcijańskim.
Sanktuarium Matki Bożej w Tiranie powstało w 1550 r. na miejscu, gdzie misjonarz, o. Antonio Rodon odnalazł w środku lasu krzyż. Miała tam się dokonać egzekucja córki kapłana Inków Huillac Nusta i portugalskiego górnika Vasco de Almeyda, zabitych przez rdzennych mieszkańców za to, że Huillac Nusta przyjęła chrzest.
o. Piotr Karauda OCD
fot. revistaecclesia.com
fot. nuestramadredelatirana.blogspot.com