Karmelitański odpust na Jasnej Górze

16 lipca to również na Jasnej Górze dzień odpustu i największa z lipcowych uroczystości. W tym roku uroczystościom przewodniczył o. Marcin Fizia z Czernej, który w poniedziałek poprowadził jasnogórski apel w kaplicy cudownego Obrazu, a w samą uroczystość przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.

Podczas apelu mówił o Matce Bożej, która jest nie tylko naszą Matką i Królową, ale także Siostrą, uczącą nas modlitwy. Maryja jest wzorem modlitwy, a możemy ją w tym naśladować wchodząc coraz głębiej w relację z Jezusem. Świętość, na wzór Maryi, przejawia się przede wszystkim w drobnych, codziennych gestach. Znakiem tej prostej świętości jest szkaplerz - zwykły kawałek brązowego materiału.

Uroczysta Msza św. 16 lipca odbyła się o 11.00 w jasnogórskiej bazylice. Podczas homilii o. Marcin mówił o procesie powstawania ikon. Ikona powstaje z bardzo zwyczajnych składników: jajka, wina, oliwy. Podobnie z nabożeństwem do Matki Bożej. Jej życie składało się z prostych składników i to one pozwalają ją naśladować. Przywileje Maryi są jak nakładane na ikonę złoto. Ważne jednak, by nie stwarzały między nami i Nią dystansu, który uniemożliwia naśladowanie. Szkaplerz nie jest amuletem, ale znakiem, który przypomina o duchowej rzeczywistości - również pośród brutalnej rutyny codzienności. Maryję możemy naśladować w prostych gestach miłości, nie w Jej przywilejach.

Jasnogórskie uroczystości były też okazją do przyjęcia szkaplerza, co chętni mogli zrobić przed odpustową sumą.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z jasnogórskich uroczystości dostępnych na YouTube: