Pytany o plany duszpasterskie odpowiada, że na razie będzie się przyglądać. „Chcemy kontynuować dotychczasową pracę księży a z czasem nadać też rys duchowości karmelitańskiej. Myślimy m.in. o spowiednictwie i kierownictwie duchowym, ale też bardziej medytacyjnym podejściu do duszpasterstwa. Ale to nie od razu, bo potrzebujemy też czasu, aby wejść w pracę naszych poprzedników – zaznaczył o. Olszewski OCD. Karmelici bosi chcą też pielęgnować żywy w tej parafii kult Jezusa Nazareńskiego i łączyć go z posługą dla chorych i cierpiących.
Przekazanie parafii „to było duże moralne zobowiązanie archidiecezji warszawskiej, która po kasacie zakonu przejęła po karmelitach bosych kościół seminaryjny (obecnie jest to konkatedra) wraz z budynkiem seminarium duchownego przy Krakowskim Przedmieściu, który był klasztorem” – stwierdził metropolita warszawski wyrażając radość, że „ta historyczna sprawa została zwieńczona”, a – jak się wyraził „zyska na tym parafia”. Będzie więcej kapłanów: proboszcz, wikariusze, kapelan szpitala, poza tym zakonnicy wniosą także duchowość karmelitańską. Służyć też będą jako spowiednicy – zapowiedział kard. Kazimierz Nycz.
Obecność karmelitów bosych w Warszawie była bardzo znacząca do powstania styczniowego, ale została przerwana nie z naszej winy. Wsparliśmy powstanie styczniowe i to było naszą „winą”, za którą zostaliśmy wyrzuceni przez zaborcę – dopowiada nowy proboszcz parafii na Solcu.
W ostatnim czasie karmelici bosi posługiwali duszpastersko w Warszawie w kaplicy na Mokotowie, gdzie mieści się Kuria Prowincjalna Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Na świecie jest ok. 3 tys. karmelitów bosych, w Polsce ok. 350 a w warszawskiej prowincji ok. 100. Na Solcu, w początkowym etapie będzie posługiwało 3 zakonników, potem 7-8.
Parafia Świętej Trójcy na Solcu powstała na początku XV wieku. Obecny kościół zbudowany został na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy królowej Marii Kazimiery Sobieskiej. Jego fundatorem był wojewoda czernichowski Fryderyk Falkerzamb, który po przejściu z luteranizmu na katolicyzm zobowiązał się wybudować klasztor dla ojców Zakonu Świętej Trójcy czyli trynitarzy. Nadal w ołtarzu głównym znajduje się figura Jezusa Nazareńskiego otoczona od wieków kultem wiernych.
Do diecezji kościół należał od 1887 r. po opuszczeniu klasztoru przez trynitarzy wskutek represji po powstaniu styczniowym.
źródło: archwwa.pl
fot. wikipedia