Interesujący album – Karmelici bosi na dawnej fotografii

Zamieszczone w albumie fotografie zostały wykonane w przedziale czasowym od końca XIX wieku aż po lata sześćdziesiąte XX wieku. Tematycznie wiążą się z dziejami karmelitów bosych na obecnych i dawnych ziemiach Rzeczpospolitej. Jedne przedstawiają osoby i wydarzenia, a inne klasztory i ich otoczenie. Większość z nich została wykonana przez samych karmelitów bosych, zwłaszcza te z połowy XX wieku. Tam, gdzie to było możliwe, podano ich autora. Pamiętać bowiem należy, że zakonny styl życia wymagał od karmelitów pokory i zapomnienia o sobie, dlatego niechętnie podpisywali swoje dzieła.

Część fotografii zachowała się w stanie bardzo dobrym. Wklejone do albumów lub włożone między kartki książek przetrwały bez uszkodzeń całe dekady. Inne przekazywane z rąk do rąk lub wysyłane pocztą jako kartki pocztowe pokryły się rysami i plamami. Są też i takie, które dla potrzeb niniejszej publikacji wykonano po zeskanowaniu szklanych klisz.

Fotografie mówią niekiedy więcej, niż może przekazać tekst, zwłaszcza wówczas, gdy zostaną opisane. Chociaż nie zawsze wykonano je z dbałością o jakość, to dla karmelitańskiej historii stanowią bezcenne źródło poznania minionych czasów. Przeglądanie ich porównać można do sentymentalnej i pouczającej podróży w przeszłość, ponieważ to, co mamy dzisiaj, zawdzięczamy tym, którzy żyli i trudzili się przed nami.

Bezcenną pomocą przy identyfikacji osób przedstawionych na fotografiach służyli ojcowie Efrem Bielecki i Anastazy Gęgotek oraz zmarły w 2013 roku ojciec Benignus Wanat. Przy datowaniu sięgnięto także po zapiski klasztornych kronikarzy, a niektóre fragmenty z kronik przytoczono w publikacji, zachowując dawny ich styl. Z powodów edytorskich w przypadku niektórych fotografii zbiorowych zrezygnowano z podania nazwisk znajdujących się na nich osób.

Układ fotografii w albumie nie odzwierciedla wątków tematycznych. Skorzystano natomiast z porządku chronologicznego, grupując zdjęcia w następujące po sobie dekady.

o. Jerzy Zieliński OCD


Edycja limitowana

Do nabycia w Wydawnictwie Karmelitów Bosych – www.wkb-krakow.pl