Z inicjatywy berdyczowskiej wspólnoty karmelitów bosych, przy wsparciu finansowym i merytorycznym Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, ręką prof. Sylwestra Piędziejewskiego, obraz Matki Bożej Berdyczowskiej zniszczony w czasie II wojny światowej został zrekonstruowany i powraca na swoje miejsce. Od 8 grudnia 2024 r. Bogurodzica będzie spoglądać z tego wizerunku na każdego, kto przekroczy bramę fortecy berdyczowskiej – będzie witać i zachęcać go do większej ufności Chrystusowi. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa Sylwester Piędziejewski nad bramą forteczną w Berdyczowie wykonał polichromię-fresk w technice krzemianowej farbami Keima.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia 2024 r. w Berdyczowie – przebiegła pod znakiem nie tylko parafialnego odpustu, ale i dziejowych wydarzeń.
Najpierw w Ośrodku Charytatywnym „Karmel” przywitano zacnych gości z Polski i Ukrainy ok. 11.00 na kawie. Wstępne słowo o Ośrodku i jego działalności zaprezentowali Diana i Vadym, potem prezentację o pracach remontowo-rewaloryzacyjnych historycznego i zabytkowego kompleksu karmelitów bosych przedstawił o. Józef Kucharczyk dopełniając słowo zdjęciami.
Odpustową Eucharystię o g. 12.00 sprawował bp Edward Kawa – bp pomocniczy archidiec. lwowskiej, przywitany – podobnie jak i inni zaproszeni goście, pielgrzymi, parafianie tuż przed Liturgią przez kustosza Sanktuarium MB Berdyczowskiej o.Vitaliia Kozaka, który też w kilku słowach ukazał istotę Niepokalanego Poczęcia NMP.
Do tych słów nawiązał również w swej krótkiej homilii ks. bp Edward podkreślając znaczenie czystości, posłuszeństwa i pokory Maryi w walce ze złem, którego korzeniem jest grzech. I to on właśnie w znaczniej mierze sprowadził na ukraińską ziemię wojnę oraz jej tragiczne skutki, których jesteśmy świadkami co dzień i noc. Apel o pokój to apel o walkę z grzechem powszednim w każdym z nas. A Maryja wesprze owe usilne starania o nawrócenie i odrzucenie grzechu. Dzisiaj, podczas tej Eucharystii jest szczególna godzina łaski – i trzeba ją wykorzystać.
Po uroczystym odśpiewaniu Te Deum o. Vitalii dziękując za możliwość świętowania zapraszał do głosu różne osoby: na początek o. Benedykt Krok – Delegat Prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów bosych w Ukrainie retrospektywnie przebiegł przez ponad 20 lat swej posługi w Berdyczowie stając się świadkiem walki o odzyskanie kościoła i swobodnego wyznawania wiary po okresie morderczego komunizmu, dziękując wszystkim tym, którzy odważyli się w ten czas stanąć do heroicznej walki z różańcem w ręku i do wszelakich prac odbudowy z łopatą i wiadrem w ręku. Ze strony polskiej przemawiali jeszcze: ambasador RP w Ukrainie Piotr Łukasiński oraz Michał Michalski w imieniu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” odczytawszy wpierw list od Bożeny Żelazowskiej sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków w Polsce. Ze strony ukraińskiej głos zabrał Anatolij Duszko, zastępca Kierownika Wojewódzkiego Oddziału Kultury i Turystyki w Żytomierzu oraz mer miasta Serhij Orljuk. Wszyscy jednomyślnie podkreślali znaczenie dobrej i owocnej współpracy polsko-ukraińskiej w tej i innej dziedzinie międzysąsiedzkich stosunków - kiedyś i dziś.
Przy śpiewie pieśni „Berdychivska Maty” (Berdyczowska Matko) ruszyła procesja pod główną bramę fortecy, gdzie po wstępnym słowie biskupa przy akompaniamencie trąbki został odsłonięty fresk Matki Bożej Berdyczowskiej – Witającej a następnie poświęcony. Na koniec zabrzmiał dobrze już znany w Berdyczowie hymn karmelitański: Flos Carmeli a licznie zebrani wierni otrzymali pamiątkową pocztówkę.
Paweł Ferko OCD