We wtorek 1 października 2024 r., w święto św. Teresy od Dz. Jezus, w naszym kościele w Krakowie przy ul. Rakowickiej odbyły się coroczne uroczystości misyjne.
Św. Teresa od Dz. Jezus całe dorosłe życie spędziła za klasztorną klauzurą. Jej gorące pragnienie dzielenia się doświadczeniem Bożej miłości, a także duchowa łączność z misjonarzami sprawiły, że Kościół ogłosił ją patronką misji. Dlatego też w jej liturgiczne święto (1 października) w krakowskim Karmelu co roku odbywają się diecezjalne uroczystości współorganizowane przez Wydział Misyjny krakowskiej Kurii oraz Biuro Misyjne Karmelitów bosych.
Już od 15.00 na kiermaszu misyjnym przed klasztorem można było kupić misyjne pamiątki, a także sprzedawane przez braci kleryków róże, które zostały poświęcone pod koniec Eucharystii. O 17.00 w kościele rozpoczął się różaniec w intencji misjonarzy.
Przed Mszą św. s. Monika Czapska opowiedziała o zjawisku współczesnego niewolnictwa. Nie jest to jedynie kwestia odległej przeszłości – handel ludźmi jest również dzisiaj ogromnym problemem, który błyskawicznie się rozszerza i generuje ogromne przychody. Współczesne niewolnictwo to m.in. eksploatacja seksualna, dzieci żołnierze, niewolnictwo domowe, przymusowa praca, zmuszanie do fikcyjnych małżeństw czy popełniania przestępstw. W Polce problem dotyczy ok. 15 tys. osób. Polska jest zarówno krajem pochodzenia osób i tranzytu, jak i krajem docelowym. Podatność na werbunek często wiąże się z trudną sytuacją życiową. Siostra przedstawiła również konkretne inicjatywy mające na celu pomoc ofiarom handlu ludźmi – zarówno polskie, jak i międzynarodowe.
Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył bp Jan Zając. Obecny był również Prowincjał, o. Tadeusz Florek, siostry zakonne z wielu zgromadzeń, bracia klerycy i liczni wierni. Podczas homilii biskup przypomniał uniwersalne ewangeliczne wezwanie do bycia dzieckiem, które mocno wybrzmiewa w przesłaniu św. Teresy od Dz. Jezus. Nawiązał do niedawnej adhortacji papieża Franciszka „C'est la confiance” i jej głównej myśli, że „tylko ufność prowadzi do miłości”. Teresa przychodzi do Boga z pustymi rękami, by przyodziać się Jego sprawiedliwością. Święta jest także wzorem przeżywania swojego życia jako daru, a miłości – jako swojego szczególnego powołania.W procesji z darami siostry z różnych zgromadzeń przyniosły symboliczne przedmioty: świece, Pismo św. w jednym z afrykańskich języków, różaniec oraz muszlę. Eucharystia zakończyła się poświęceniem przyniesionych przez wiernych róż – symbolu łask, które św. Teresa obiecała wypraszać w niebie.
Wspólne świętowanie po Mszy św. przeniosło się do sali św. Anny, gdzie uczestnicy uroczystości mogli przy kawie i ciastku porozmawiać z obecnymi misjonarzami i misjonarkami.