Kult męczennika i proces beatyfikacyjny.
Kult prywatny o. Alfonsa jako męczennika rozpoczął się tuż po zakończeniu wojny: 2 września 1945 r. w miejscu jego męczeństwa postawiono staraniem klasztoru czerneńskiego skromny, ale wymowny, stojący do dziś pomnik w postaci kamiennego krzyża, na którego cokole, nad danymi biograficznymi, umieszczono słowa starające się wyrazić ocenę i sens jego śmierci, mianowicie: „Zwyciężyłeś zwycięstwem Boga”. Pod danymi biograficznymi dodano natomiast refleksję dla czytających: „Nie chciej pytać: Czemu niewinnemu wróg niegodziwy przeciął życia wstęgę. Bo gdy świat broczył, szukał Pan ofiary, co by miłością przemogła nienawiść”. Jeden z biografów błogosławionego, o. Czesław Gil, wymownie komentuje ten napis: „Słowa te są zrozumiałe w kontekście dopiero co zakończonej najokrutniejszej wojny w dziejach świata. Wojny, która wyzwoliła w milionach ludzi nienawiść. Prawdziwym przeciwstawieniem tej nienawiści i niewinnie wylanej krwi mogła być tylko miłość. I takim właśnie darem miłości był dar życia o. Alfonsa Marii Mazurka, przeora klasztoru w Czernej”.
Tuż po wojnie ukazała się także pierwsza biografia męczennika, zatytułowana „Ofiara zbrodni”, pióra o. Bernarda Smyraka (Kraków 1947). Zawiera ona biogram i opis męczeństwa o. Alfonsa. Z kolei na korytarzu czerneńskiego klasztoru umieszczono portret Przeora-Męczennika, i mówiono o nim nowym pokoleniom zakonników, odbywających w Czernej swój kanoniczny nowicjat.
W 1976 r., gdy dojrzewała w umyśle ks. Władysława Kuczaja sprawa budowy kościoła i stworzenia parafii w Nawojowej Górze, popierana bardzo przez ówczesnego arcybiskupa krakowskiego ks. kard. Karola Wojtyłę, ale utrudniana przez władze państwowe, które nie chciały wydać na to zezwolenia, 26 lipca odprawiono przy pomniku upamiętniającym śmierć o. Alfonsa Mszę św. w tej intencji. Wstawiennictwo kapłana-męczennika pomogło i kilka lat później, w 1983 r., następca kard. Wojtyły na stolicy biskupów krakowskich, ks. kard. Franciszek Macharski konsekrował nowo wybudowany kościół, przy którym już w rok wcześniej erygował samodzielną parafię.
Na miejscu męczeństwa o. Alfonsa urządzano też modły o jego beatyfikację. Rada prowincjalna Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych poleciła nadto odmawiać we wszystkich klasztorach codzienną modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego, której tekst zatwierdziła Kuria Metropolitalna Krakowska, kiedy 26 stycznia 1992 r., w rocznicę śmierci męczeńskiej bł. Michała Kozala, rozpoczęto we Włocławku proces beatyfikacyjny 108 męczenników, zmordowanych – podobnie jak o. Alfons – podczas wojny przez Niemców.
Kult Sługi Bożego zaczęto szerzyć na szerszą skalę, zwłaszcza w Zakonie Karmelitów Bosych, w związku ze zbliżającą się jego gloryfikacją w Kościele. Biuletyn Kurii Generalnej w Rzymie „Communicationes OCD” (nr 81 z 1999 r.) opublikował w sześciu językach jego biogram i wiadomość o zbliżającej się beatyfikacji. Już wcześniej, bo w 1992 r., nazajutrz po kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego, inny biuletyn tej samej Kurii Generalnej, mianowicie „Servitium Informativum Carmelitanum” stawiał w tytule zobowiązujące pytanie: „Czy szybko ujrzymy w Glorii Berniniego drugiego karmelitę bosego z Polski?”. Odpowiedź była twierdząca, a miał nim być nasz Męczennik. Informowano o jego życiu i o rozpoczętym we Włocławku grupowym procesie beatyfikacyjnym. Wydano też w 1992 r., staraniem Postulacji Generalnej Zakonu w Rzymie, po włosku i po polsku (po 1 tys. egz.), ulotkę z fotografią, biogramem i kilkoma myślami Sługi Bożego, oraz z modlitwą o jego beatyfikację. Dwa lata później, tj. w 1994 r. Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie wydało książkę o. Czesława Gila pt. „Zwyciężyłeś zwycięstwem Boga. Sługa Boży Alfons Maria Mazurek OCD (1891-1944)”. Książka, oprócz solidnie opracowanej biografii męczennika, zawiera także antologię jego duchowych tekstów. W marcu 1999 r., przełożony generalny Kamil Maccise, kończąc pasterską wizytację polskich klasztorów karmelitańskich, skierował do całego Zakonu list okólny pt. „Wierność i męczeństwo. Świadectwo Alfonsa Marii Mazurka OCD”, który opublikowano jako samoistną broszurę w sześciu językach.
o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
Modlitwa o kanonizację bł. Alfonsa
Wszechmogący Boże, który wezwałeś bł. Alfonsa Marię i Towarzyszy do oddania życia z miłości ku Chrystusowi i Kościołowi, wspomóż nas swoją łaską, abyśmy wsparci przykładem ich życia i męczeństwa, do końca życia dochowali wierności zobowiązaniom Chrztu świętego. Udziel nam również łask, o które Cię za ich przyczyną z pokorą i ufnością prosimy i pozwól nam oglądać ich w chwale Twoich Świętych. Amen.
(Imprimatur: kard. Stanisław Dziwisz, Kraków, 4.06.2008, Nr 1625/2008)