15 października 2022 ruszył nowy projekt cyfrowy „Digicarmel”! Dowiedzmy się, na czym on polega – rozmowa z o. Angelo Lanfranchim, generalnym archiwistą Zakonu.
Ojcze Angelo, co to jest „Digicarmel”?
Digicarmel to znacznie więcej niż strona internetowa: to internetowa baza danych przeznaczona do zarządzania wszystkimi bieżącymi i historycznymi informacjami całego Zakonu.
Dlaczego powstał „Digicarmel”?
Karmel ma długą i bogatą historię, z wymiarami kościelnymi i duchowymi, apostolskimi, kulturalnymi i artystycznymi o niewiarygodnej złożoności. Zachowanie i dzielenie się tą historią oraz naszymi skarbami życia i duchowości jest obowiązkiem, a w tak wielkiej Rodzinie Karmelitańskiej z licznymi wydarzeniami, które mają miejsce z roku na rok, coraz trudniej nimi zarządzać. Świadomi tego wyzwania, pomyśleliśmy o nowym sposobie pracy, który pozwoli nam wykorzystać nowe środki technologiczne do organizowania informacji w sposób interoperacyjny, dynamiczny, bardziej ujednolicony i udostępniany.
Jakie są zalety używania „Digicarmelu”?
„Digicarmel” jest elastyczną i solidną platformą, zdolną do rejestrowania, łączenia i natychmiastowego udostępniania informacji i materiałów już wyprodukowanych i przetwarzanych codziennie przez domy i prowincje Zakonu, archiwa karmelitańskie, czasopisma i redakcje, inne organizacje i badaczy… Skupienie całego tego materiału w jednym miejscu zwielokrotni skuteczność i użyteczność pracy wykonywanej przez wszystkich przy zbieraniu informacji, unikając niepotrzebnego marnowania zasobów.
Jak zorganizowane są te wszystkie zebrane w „Digicarmel” informacje?
Głównym obszarem – „sercem” całej bazy danych, jest cyfrowa wersja dzieła obecnego w Conspectus, w Acta Ordinis oraz we wcześniejszych publikacjach historycznych, które miały na celu zachowanie i udostępnienie głównych danych o Zakonie, jego członkach, domach, prowincjach i innych powiązanych rzeczywistościach i inicjatywach.
Ta sekcja jest podstawą naszej bazy danych. Połączona jest z nią Bibliotheca Carmelitana Digitalis (BCD), autentyczna biblioteka karmelitańska, która przechowuje – w formacie cyfrowym i bezpłatnym dostępie – liczne monografie i artykuły karmelitańskie w różnych językach. Obecnie 6 czasopism w języku włoskim, hiszpańskim i portugalskim weszło w pełni do BCD z ponad 2500 dostępnymi artykułami, wraz z ponad 80 monografiami związanymi z instytucjonalną historią Zakonu, w tym prawie wszystkimi publikacjami Terezjańskiego Instytutu Historycznego (IHT). Biblioteka stale się powiększa dzięki współpracy z redakcjami i czasopismami karmelitańskimi.
BCD pozwala na jednej platformie zidentyfikować dokumenty, które wcześniej były trudne do odnalezienia i daje możliwość, dzięki technologii OCR, wyszukiwania określonych słów lub wyrażeń w tekście wszystkich dokumentów istniejących w naszej bibliotece.
Trzecią częścią Digicarmel, w trakcie opracowywania, jest Archivum Carmelitanum Digitale (ACD), prawdziwe cyfrowe archiwum Zakonu, w którym każde archiwum karmelitańskie może, jeśli zechce, udostępniać wybrane materiały online. W Archiwum Generalnym rozpoczęliśmy niedawno cenny projekt digitalizacji części funduszu misyjnego, który w ciągu kilku miesięcy stanie się częścią ACD i pozwoli znacznie lepiej poznać oryginalne dokumenty naszej bogatej misyjnej historii począwszy od XVI w. Mamy nadzieję, że wkrótce inne archiwa karmelitańskie będą mogły używać tego narzędzia, które służy Zakonowi, aby lepiej chronić i dzielić się naszym charyzmatem, który stał się historią. Należy podkreślić, że nasza baza danych jest również gotowa do zarządzania archiwum obrazów. Rzeczywiście, jednym z naszych kolejnych projektów będzie skatalogowanie i opublikowanie bardzo bogatego zbioru fotografii zachowanych w Archiwum Generalnym, a także stworzenie wirtualnego muzeum, które w zasadzie mogłoby objąć całe dziedzictwo artystyczne Zakonu.
„Digicarmel” jest z pewnością w fazie rozwoju i nie możemy uznać go za zakończony. Biorąc pod uwagę dużą ilość informacji, nie możemy uznać jej za „kompletną” bazę danych całej historii instytucjonalnej Zakonu, ale jest ona już wystarczająco rozwinięta, aby udostępnić ją szerokiej publiczności, przy stałym wzbogacaniu jej różnych sekcji. Wierzymy również, że komentarze i wrażenia użytkowników będą pomogą w ulepszeniu tego zasobu w służbie Rodziny karmelitańskiej.
Kogo może zainteresować „Digicarmel”?
Powiedziałbym, że zainteresowanie jest dwukierunkowe: zarówno u tych, którzy dostarczają informacji, jak i u tych, którzy jej szukają. W tym sensie „Digicarmel” jest bardzo interesujący dla badaczy, wydawców, czasopism i archiwów karmelitańskich, którzy chcą wprowadzić swój materiał do bazy danych, aby udostępnić swoją dokumentację, ale jest również niezbędny dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Karmelu i jego historii, charyzmacie, osobach i instytucjach.
*** Aby skontaktować się z odpowiedzialnymi za projekt, w przypadku wątpliwości lub propozycji udziału, możesz napisać e-mail na adres digicarmel@ocdcuria.org