Cystersi z Koprzywnicy

Męczennicy orędują za Polską

Najazdy tatarskie na Polskę z XIII wieku nie ominęły opactwa cysterskiego w Koprzywnicy w diecezji sandomierskiej. Jak podaje Jan Długosz, zostało ono zniszczone dwukrotnie: w 1241 i w 1260 roku. Podczas drugiego najazdu zostali zamordowani także mieszkańcy klasztoru – cystersi, którzy przybyli tam z Francji.

Kroniki zanotowały, że „Tatarowie klasztor splądrowali, a zakonników, na służbie Bożej będących, pozabijali. Tym to tedy sposobem, niewinni oni, koronę męczeńską w zapłatę wieczną od Pana Boga otrzymali”.

Nie zapominajmy, że w czasie tego samego najazdu napastnicy zadali śmierć męczeńską dominikanom w Sandomierzu, Błogosławionemu Sadokowi i towarzyszom.

W bliższych nam czasach o męczennikach z Koprzywnicy pisał znany historyk Kościoła Karol Górski (zm. 1988). Na podstawie badanych dokumentów i analizy napisów pod   portretami umieszczonymi w XVIII wieku w stallach opactwa cysterskiego w Lądzie, wnioskuje on, że opatem cysterskim w Koprzywnicy w dniu napaści Tatarów był Polak o imieniu Zbigniew, czczony wśród cystersów także poza Polską jako „sanctus martyr copriunicensis in Polonia” (święty męczennik polski z Koprzywnicy).

Niech przywołanie męczeństwa koprzywnickich cystersów wraz z ich opatem Zbigniewem inspiruje nas do wierności wierze praojców, za którą przelewali dla Chrystusa swoją krew.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
Nasz Dziennik, 30.10.2024, s. 11.

bets10jojobet girişcasibomjojobetcasibom girişcasibom giriscasibom girişcasibomjojobetcasibomcasibom girişsahabet