Dziś, po trzech latach relikwie błogosławionej Marii Felicji od Jezusa Eucharystycznego, lepiej znanej jako Chiquitunga, wracają z Rzymu do swojej ojczyzny – Paragwaju.
Maria Felicja od Jezusa Eucharystycznego była pierwszą Paragwajką, która została wyniesiona na ołtarze. Karmelitanka Bosa została beatyfikowana 23 czerwca 2018 r. podczas podniosłej uroczystości w Asunción, której przewodniczył kardynał Angelo Amato. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paragwaju wraz z Arcybiskupem Asunción i Mniszkami Karmelitańskimi przygotowują się na uroczyste przyjęcie relikwii Chiquitungi. Wrócą one do Paragwaju 21 września 2021, co będzie się zbiegać z Dniem Młodzieży w tym południowoamerykańskim kraju.
Relikwie Chiquitungi, które składają się z części jej nierozłożonych szczątków, zostały wysłane do Rzymu w kwietniu 2018 roku. Stamtąd zostały przeniesione na Uniwersytet w Pescarze, gdzie poddano je pracom zabezpieczającym. Nierozłożony mózg błogosławionej przeszedł ten proces już przed beatyfikacją. Ta relikwia jest wystawiona w Oratorium Karmelitanek Bosych w Asunción.
Poinformowano, że podczas ceremonii przyjęcia wierni będą mogli towarzyszyć w przeniesieniu relikwii z lotniska Silvio Pettirossi w Luque do Oratorium Karmelitanek.
Jednym z życzeń Chiquitungi za jej życia było zaniesienie jej przesłania do najdalszych zakątków Paragwaju. Z tego powodu zdecydowano się na umieszczenie jej relikwii w urnach przygotowanych specjalnie do odbywania nieustannych pielgrzymek. Ambasador Paragwaju we Włoszech, Roberto Melgarejo wyjaśnił, że urny zostały wykonane przez rzemieślników z Palermo na Sycylii we Włoszech z ozdobami wykonanymi ze srebra. Dwie urny, w których znajdą się relikwie, ważą łącznie 250 kilogramów.
„17 sierpnia przeprowadzono specjalne kanoniczne zapieczętowanie urn z relikwiami, a cała dokumentacja została dostarczona do ambasady we Włoszech” – powiedział. Jak zakomunikowała diecezja Asunción, gdy urny dotrą do Paragwaju, odwiedzą parafie, szpitale i instytucje edukacyjne w całym kraju.
Projekt urn przygotowały Karmelitanki Bose z Asunción, przy pomocy architekt Marii José Chamorro. Urny ozdobione są trzema arkadowymi plakietkami. Na jednej z nich Chiquitunga jest przedstawiana w okresie jej dzieciństwa, na drugiej w towarzystwie rodziców, zaś na trzeciej w towarzystwie wizerunku Matki Boskiej z Caacupé. Ponadto wyróżnia się wyobrażenie monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Na pokrywie umieszczono herb Zakonu Karmelitańskiego z napisem „Proszę o miłość dla miłości”.
Niedawno minister spraw zagranicznych Paragwaju, Euclides Acevedo, ogłaszając powrót relikwii błogosławionej, zapewnił z optymizmem, że „nie minie pięć lat, a Chiquitunga zostanie ogłoszona świętą”.