Relacja ze Spotkania karmelitańskich formatorów Afryki Frankofońskiej i Madagaskaru oraz relacja z Czwartego Kongresu Karmelu Terezjańskiego w Afryce i na Madagaskarze.
Bracia z Nigerii (pracujący w Kamerunie), z Togo, z Wybrzeża Kości Słoniowej, z Republiki Środkowej Afryki, z Kongo, z Rwandy, z Burundi, z Francji (pracujący w Senegalu), z Burkina Faso, z Włoch, z Polski, z Madagaskaru i z Kamerunu. Oto skład uczestników spotkanie formatorów Afryki Frankofońskiej i Madagaskaru, który miał miejsce w dniach 11 – 12 października 2019 r. w Yanudé (stolica Kamerunu). Po tym, jak opracowano wspólnie program drugiego nowicjatu (poprzednie spotkania formatorów), kolej na przygotowanie następnego narzędzia współpracy. Ma nim być program formacji formatorów, który będzie realizowany w ciągu najbliższych trzech lat.
Spotkanie formatorów zakończyło się w przeddzień rozpoczęcia innego wydarzenia jakim jest Czwarty Kongres Terezjański Afryki i Madagaskaru. Jego tematem jest braterstwo we wspólnocie. 13 października 2019 r. w bazylice Królowej Apostołów, w Yanudé (Kamerun) w obecności Ojca Generała Karmelitów Bosych, Arcybiskupa Yaundé, Nuncjusza Apostolskiego w Kamerunie, przedstawicieli Świeckiego Karmelu, Karmelitanek Bosych z Madagaskaru, Kamerunu i Południowej Afryki oraz przedstawicieli zgromadzeń agregowanych do naszego Zakonu zainaugurowano uroczyście IV Kongres Terezjański Afryki i Madagaskaru (13 – 19. 11. 2019).
Najbliższe dni będą poświęcone pogłębionej refleksji nad życiem braterskim we wspólnocie w kontekście biblijnym, w kontekście nauczania Kościoła, w kontekście charyzmatu karmelitańskiego oraz w kontekście kultury afrykańskiej.
Młody Karmel w Afryce zaczyna opowiadać swoją historię, która już teraz rozbrzmiewa rytmem tańca, śpiewu i mądrości ludowej różnych zakątków Afryki Frankofońskiej i Anglofońskiej. Dzięki karmelitańskim misjonarzom, wysiłkowi i współpracy wielu Prowincji, Karmel na Czarnym Lądzie nabiera swego koloru i pełnego smaku.
o. Paweł Porwit OCD