Granada-Madryt 1588, wyjazd i powrót?
Jan, przeor Granady, wyjeżdża ze swym współtowarzyszem Janem od św. Anioła. Udają się na pierwsze posiedzenie kapituły generalnej karmelitów bosych.
Dnia 10 lipca 1587 papież Sykstus V wydał brewe Cum de statu, w którym przyznał prowincji karmelitów bosych: – prawo mianowania wikariusza generalnego; – prawo podziału prowincji i ustanowienia “kongregacji karmelitów bosych”.
Ojcu prowincjałowi polecono “zebranie w odpowiednim miejscu i czasie kapituły karmelitów bosych”.
Po zwołaniu ojcowie zebrali się w Madrycie i rozpoczęli sesję 18 czerwca. Najpierw zapoznali się z treścią papieskiego brewe, potem wybrano definitorów, którzy mieli przewodniczyć pracom kapituły. Pierwszym definitorem został Jan od Krzyża. W wyborach wikariusza generalnego ojciec Mikołaj Doria otrzymał trzydzieści dwa głosy z pięćdziesięciu. Następnie wybrano sześciu konsultorów, którzy będą pomagać wikariuszowi w zarządzaniu kongregacją. Jan od Krzyża został trzecim, stając się członkiem scentralizowanego zarządu, znanego jako Consulta, która wywoła w przyszłości tyle niechęci wśród zakonników.
“Karmelici bosi zostali podzieleni na pięć prowincji: Stara Kastylia p.w. św. Eliasza, Nowa Kastylia p.w. Ducha Świętego, Andaluzja p.w. Anioła Stróża, Portugalia p.w. św. Filipa, Aragonia p.w. św. Józefa”. Wybrano też dla nich prowincjałów.
Od tego momentu w kapitule generalnej nie biorą już udziału przeorzy, ale wyłącznie prowincjałowie i ich socjusze (delegaci prowincji).
Kapituła skończyła się 11 lipca. Jan od Krzyża prawdopodobnie wrócił do Granady, gdzie spędził ostatnie sześć lat, by z kolei udać się do odległej o 520 km Segovii, którą “La Consulta” wybrała na swą siedzibę.