Sobota – NMP z Lourdes
Niech obcowanie ze świętymi i czytanie ich biografi i będą dla ciebie potężną dawką energii na drodze do świętości. Potrzebujesz konkretnych przykładów, nie tyle po to, aby naśladować je co do joty, ile po to, by dać się „zarazić” pełnymi pasji pragnieniami i wewnętrznym żarem świętych. Czytanie żywotów świętych jest szczególnie zalecane w okresach zmęczenia lub kiedy mamy więcej czasu na lekturę duchową, na przykład podczas rekolekcji czy dni skupienia.
Bardzo ubogacające jest sięgnięcie czasem po książkę teologiczną. Wniknięcie w głębię wiary i odkrywanie w niej nowych skarbów samo przez się pobudza do uwielbienia i dziękczynienia. Wybieraj raczej tych autorów, którzy sami żyją tym, czego nauczają, i których teologia nie sprowadza się do abstrakcyjnych spekulacji. W dobrych książkach teologicznych znajdziesz to, co pomoże ci zrozumieć twoje własne życie i dobrze nim pokierować.
Lektura i studiowanie encyklik papieskich i innych dokumentów Kościoła pomogą ci pielgrzymować nie jako samotny wędrowiec, lecz w gronie członków Kościoła, który przecież uważasz za swoją Mater et Magistra, Matkę i Mistrzynię. Pamiętaj, że słuchając głosu Magisterium Kościoła, słuchasz samego Chrystusa.
o. Wilfrid Stinissen OCD, „Ukryci w miłości”, WKB 2016, ss. 122-123