Dzisiaj o. Fausto Lincio, prowincjał lombardzki, przewodniczył Eucharystii i zadał nam pytanie: jakie słowo może oświetlić naszą drogę, gdy znajdziemy się w impasie? … Zaakceptuj, że w naszym życiu jest przestrzeń przeżywanej niesprawiedliwości, ponieważ tam Bóg wychodzi nam na spotkanie i daje początek nowemu życiu.
Przed południem bracia zebrali się w sali kapituły, aby ponownie pracować w zgromadzeniu nad Deklaracją charyzmatyczną. Ojcowie Martin Martinez, Definitor i Gabriele Morra, Prowincjał Włoch Środkowych, wyjaśnili nam po kolei zmiany (poprawki, uzupełnienia, wyjaśnienia) wprowadzone w wyżej wymienionej Deklaracji. Zrewidowany tekst, który został nam przedstawiony, jest owocem pracy różnych grup, a także pracy komisji, której zadaniem jest podsumowanie uwag kapitulnych. Po ich wystąpieniach głos oddano braciom, aby mogli wypowiedzieć się na temat nowej propozycji Deklaracji. Około godziny 11:00 mieliśmy czas na refleksję.
Po południu o. Daniel Chowning z Prowincji Waszyngtońskiej przedstawił nam nasze Ratio Institutionis. Jak stwierdza § 1 Potissimum Insitutionis: „odnowa instytutów zakonnych zależy głównie od formacji ich członków”. Ojciec Daniel skupił się na niektórych elementach Ratio, które wymagają rewizji. Zaczął od przedstawienia ogólnego kontekstu i procesu jego pisania. Następnie wskazał trzy ważne punkty, w których nasz Ratio jest niewystarczający: brak odniesień do ostatnich dokumentów magisterium na temat życia konsekrowanego; tekst zbyt teoretyczny, który nie uwzględnia konkretnego doświadczenia; brak odniesień do charyzmatu terezjańskiego. Wreszcie zaproponował włączenie trzech głównych elementów do przyszłego Ratio: formacja formatorów; wyzwanie mediów społecznościowych i telekomunikacji; ochrona małoletnich i kryteria kompetentnej posługi. Po jego przemówieniu zgromadzenie omówiło temat formacji i Ratio.
Sesję roboczą zakończyliśmy około godziny 19:00