Środa – dzień powszedni – w KARMELU dzień św. Józefa
Trzecia środa dziewięciośrodowej nowenny do św. Józefa
Rozważaj często następujący fragment z konstytucji dogmatycznej o Kościele: „Uczestnicząc w Ofi erze eucharystycznej, tym źródle i zarazem szczycie całego życia chrześcijańskiego, składają Bogu boską Żertwę ofiarną, a wraz z nią samych siebie, w ten sposób zarówno przez składanie ofiary, jak i przez Komunię świętą, wszyscy biorą właściwy sobie udział w czynności liturgicznej, niejednakowo, lecz jedni tak, drudzy inaczej”.
Każda Eucharystia rozpoczyna się od liturgii słowa. Dane ci jest słuchać Słowa Bożego, tak: Słowa przez duże „S”. Liturgia słowa jest chwilą, kiedy Jezus przemawia, kiedy On sam do nas mówi. Nawet wtedy, gdy słuchasz tekstu ze Starego Testamentu, słuchasz Chrystusa. Chrystus jest jedynym i z niczym nieporównywalnym Słowem Pisma Świętego (por. KKK 101n). Jezus sam powiedział: „O Mnie bowiem on [Mojżesz] pisał” (J 5, 46). Kiedy więc Chrystus mówi, cały zamień się w słuch.
Słowa Bożego nie wystarczy tylko wysłuchać, trzeba je przeżyć. „Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem” (J 6, 63b). Słowa Jezusa dają życie i powinny przenikać nasze życie. Masz stawać się stopniowo słowem Bożym. Święty Ignacy Antiocheński błagał chrześcijan w Rzymie, by nie bronili go przed rzuceniem na pożarcie przez dzikie zwierzęta: „Stanę się wówczas słowem Boga”. Niech twoim jedynym pragnieniem będzie to, by stać się małym słowem w wielkim Słowie Boga.
o. Wilfrid Stinissen OCD, „Ukryci w miłości”, WKB 2016, ss. 99-100