Poznań. Nowenna przed koronacją obrazu św. Józefa

1496612_426874187441369_1578645946_nW ramach przygotowań do koronacji wizerunku św. Józefa, 19 lutego 2014 r. wieczorem w archidiecezjalnym sanktuarium tego świętego w Poznaniu odbyło się szóste nabożeństwo nowennowe, na które składały się Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. Przewodniczył im poznański biskup pomocniczy Damian Bryl, który zachęcał, aby prosić tego świętego patrona, by towarzyszył nam w rozeznawaniu tego, co Boże.

Dziewięciotygodniowa nowenna stanowi najistotniejszy element modlitewnych przygotowań do koronacji wizerunku św. Józefa znajdującego się w poznańskim kościele karmelitów bosych pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Co tydzień w sposób szczególny do udziału w niej zaproszeni są członkowie innych wspólnot czy grup duszpasterskich. Korony na głowy świętego oraz Dzieciątka Jezus, które trzyma na rękach, nałoży metropolita poznański abp Stanisław Gądecki 23 marca o godz. 13.00. Jak podkreślił bp Bryl istotne jest, aby podczas nowenny oprócz zanoszenia Bogu różnych spraw przez wstawiennictwo św. Józefa pozwolić sobie na zatrzymanie się i zadumanie nad życiem tego patrona wsłuchując się we fragmenty Pisma Świętego, które mówią o jego postawie. „Święty Józef potrafił rozeznać do czego zaprasza go Pan. Prośmy więc tego świętego patrona, aby towarzyszył nam w rozeznawaniu tego, co Boże. To rozeznawanie jest ważne w naszych głębokich poruszeniach, ale potrzebne jest nam również na co dzień, abyśmy żyli Ewangelią. Nie przypisujmy naszym kaprysom, nastrojom chwili rangi Bożego natchnienia” − mówił kaznodzieja dodając, że w mądrym rozeznawaniu warto stawiać sobie pytania.

Jak zwraca uwagę w rozmowie z KAI o. Karol Milewski, przeor wspólnoty karmelitów bosych w Poznaniu, tutejszy przyklasztorny kościół, obecnie sanktuarium św. Józefa, wzniesiony blisko cztery wieki temu, był pierwszą świątynią w Polsce noszącą wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. „Kult opiekuna Świętej Rodziny w Poznaniu cały czas trwa, mimo kasaty klasztoru przez władze pruskie w okresie zaborów i zaginięcia czczonego pierwotnie w tym miejscu obrazu św. Józefa. Dlatego też kościół ten został przed czterema laty podniesiony do rangi sanktuarium, a obecnie otaczany w nim kultem obraz będzie ukoronowany” – wyjaśnia o. przeor dodając, że inicjatywa wystąpienia z prośbą do metropolity poznańskiego o koronację wizerunku św. Józefa na prawie diecezjalnym wyszła ze strony jego czcicieli i tutejszej wspólnoty zakonnej.

 

Za: Internetowy Dziennik Katolicki KAI, 20 lutego 2014 r.

Dodano: 19 lutego 2014 r.

 

 

Poprzednia strona

 
 
 

All rights reserved. Publication or distribution of any content from this site is possible only with our permission
© Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Powered by Wordpress