Koronacja obrazu św. Józefa w kościele karmelitów bosych w Poznaniu

23 marca 2014
13.00

swJozef_duzy2

Przygotowania do koronacji

Dziewięciotygodniowa nowenna, która rozpocznie się w środę 15 stycznia, będzie stanowiła najistotniejszy element modlitewnych przygotowań do koronacji wizerunku św. Józefa znajdującego się w archidiecezjalnym sanktuarium tego świętego w Poznaniu. Korony na głowy świętego oraz Dzieciątka Jezus, którego trzyma na rękach, nałoży metropolita poznański abp Stanisław Gądecki dnia 23 marca.

Jak zwraca uwagę w rozmowie z KAI o. Karol Milewski, przeor wspólnoty karmelitów bosych w Poznaniu, tutejszy przyklasztorny kościół, obecnie sanktuarium św. Józefa, wzniesiony blisko cztery wieki temu, był pierwszą świątynią w Polsce noszącą wezwanie św. Józefa Oblubieńca NMP. „Kult opiekuna Świętej Rodziny w Poznaniu cały czas trwa, mimo kasaty zgromadzenia przez władze pruskie w okresie zaborów i zaginięcia czczonego pierwotnie w tym miejscu obrazu św. Józefa. Dlatego też kościół ten został przed czterema laty podniesiony do rangi sanktuarium, a obecnie otaczany w nim kultem obraz będzie ukoronowany” – wyjaśnia o. przeor dodając, że inicjatywa wystąpienia z prośbą do metropolity poznańskiego o koronację wizerunku św. Józefa na prawie diecezjalnym wyszła ze strony jego czcicieli i tutejszej wspólnoty zakonnej.

Przygotowaniem do tej uroczystości będzie dziewięciotygodniowa Nowenna do św. Józefa, która rozpocznie się w najbliższą środę, 15 styczna, o godz. 18, pod przewodnictwem poznańskiego biskupa pomocniczego Grzegorza Balcerka. Towarzyszyć będzie jej hasło „Św. Józef nauczyciel modlitwy”. Odtąd, co tydzień na wspólnej modlitwie przed cudownym wizerunkiem będą gromadzili się wierni, przede wszystkim mieszkańcy Poznania i najbliższych okolic, wraz ze swoimi duszpasterzami. „Co tydzień też w sposób szczególny do udziału w nowennie zaproszeni są członkowie innych wspólnot czy grup duszpasterskich tak, aby różne środowiska miały okazję lepiej poznać to miejsce i zbliżyć się do otaczanego tu kultem św. Józefa” – tłumaczy o. Milewski. W najbliższą środę więc w modlitwie uczestniczyć będą członkowie parafialnych i ekonomicznych Rad Duszpasterskich, następnie wspólnoty różańcowe, młodzież, duszpasterstwa mężczyzn czy osoby życia konsekrowanego. W ramach przygotowań do koronacji 13 marca w Poznaniu odbędzie się również sesja józefologiczna z udziałem m.in. ks. prałata Andrzeja Latonia z Kalisza, prezesa Polskiego Studium Józefologicznego. Natomiast w dniach 19-22 marca zaplanowano rekolekcje wielkopostne związane tematycznie ze św. Józefem, modlitwą i pojednaniem z Bogiem.

Za KAI

***

Abp Stanisław Gądecki dokona 23 marca br. o godz. 13.00 uroczystego aktu koronacji za zgodą Stolicy Apostolskiej obrazu św. Józefa w poznańskim kościele karmelitów. „Tym samym pragnę uczcić tego, który pochodził z królewskiego rodu Dawida i spełniał zadanie sługi, najpierw opiekując się Jezusem, a następnie Jego Kościołem” – napisał w liście pasterskim odczytanym we wszystkich kościołach archidiecezji metropolita poznański.

Z dotychczasowych badań wynika, że drewniany kościół św. Józefa w Poznaniu był pierwszym kościołem karmelickim pod tym wezwaniem w Polsce. Jego uroczyste poświęcenie miało miejsce w 1621 roku. – Wspólnota karmelitańska w Poznaniu, poczuwając się do wdzięczności za troskliwą opiekę św. Józefa przez blisko 400 lat w jego świętym miejscu oraz wychodząc naprzeciw współczesnej walce z chrześcijaństwem, pragnie ozdobić tutejszy obraz koroną chwały, symbolem wdzięczności i zawierzenia wszystkich jego czcicieli – pisze abp Gądecki.

List pasterski abp. Gądeckiego skierowany został do wiernych archidiecezji poznańskiej, zwłaszcza zaś do karmelitów i karmelitanek, członków Trzeciego Zakonu i członków Bractwa św. Józefa. Metropolita poznański rozważa w nim osobę i dzieło św. Józefa, koncentrując się na zagadnieniu jego domniemanego ojcostwa, jego sprawiedliwości i pracowitości, oraz roli wychowawcy. – W obliczu zaskakujących losów Maryi i Jej Syna, Józef nie kierował się własną spontanicznością, lecz w milczeniu wsłuchiwał się w głos Boży, pozostając do końca posłusznym woli Bożej – pisze abp Gądecki. To posłuszeństwo rozwinęło jego życie wewnętrzne, z którego czerpał rozwagę i siłę dla swoich wielkich decyzji. Przypominając spełnianą przez św. Józefa rolę wychowawcy, metropolita poznański podkreślił wielką wartość rodziny w życiu społeczeństw. – Ona jest wspólnotą, komunią osób zjednoczonych miłością – pisze abp Gądecki. List pasterski metropolity poznańskiego wspomina także historię kultu św. Józefa w Kościele powszechnym i na ziemi poznańskiej. – Obecność św. Józefa w Kościele jest nadzwyczajna. Wystarczy spojrzeć ile rodzin zakonnych jest jemu poświęconych. Ile rozważań i książek zostało napisanych na jego temat. Ile kościołów wzniesiono ku jego czci. Prawie nie ma kościoła, w którym nie byłoby jego obrazu czy figury – zauważa abp Gądecki.

Za KAI

 

Klasztor Karmelitów Bosych
ul. Działowa 25
61-747 Poznań

Pozostałe wydarzenia

Dodano: 15 października 2013 r.

 

 

Poprzednia strona

 
 
 

All rights reserved. Publication or distribution of any content from this site is possible only with our permission
© Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Powered by Wordpress